رفع فیلتر شبکه های اجتماعی در اختیار وزارت ارتباطات نیست!
دنیای وب

رفع فیلتر شبکه های اجتماعی در اختیار وزارت ارتباطات نیست!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز در پاسخ به نظر یکی از کاربران اینستاگرام در خصوص رفع فیلتر شبکه های اجتماعی توسط آذری جهرمی نوشت: «طبق قانون، نه وزارت ارتباطات و نه هیچ وزارتخانه‌ی دیگری چنین اختیاری ندارد. وزیر ارتباطات نیز به عنوان یکی از شش وزیر عضو کارگروه تعیین مصادیق حق رای دارد.»

ماجرای فضای مجازی در این روزها بسیار آشفته شده و نارضایتی تفکرات مختلف در این فضا را نیز به دنبال داشته است. مسئولین و مردم از عدم مدیریت صحیح این فضا ناراضی هستند و در میان آنها تفکر موافق فیلترینگ از عدم پیاده سازی صحیح فیلترینگ در ماجرای تلگرام و دیگر شبکه های اجتماعی ناراضی هستند. در جناح مخالف آن یعنی مخالفین فیلترینگ نیز به جهت فیلترشکن شبکه های اجتماعی نارضایتی وجود دارد. بنابراین هر دو تفکر اصلی فعال در این فضا از وضعیت موجود ناراضی هستند.

نارضایتی تفکر مخالف فیلترینگ دیروز خود را نشان داد؛ وقتی که یکی از کاربران در صفحه اینستاگرام آذری جهرمی ضمن گلایه از فیلترینگ شبکه های اجتماعی از وزیر ارتباطات خواست تا آنها را رفع فیلتر نماید. این کاربر چنین نوشت: «آقای جهرمی اگر اختیار برداشتن فیلترینگ شبکه های اجتماعی را ندارید استعفا بدید، وزیر بی اختیار نمی خواهیم.»

رفع فیلتر شبکه های اجتماعی از زبان آذری جهرمی

وزیر ارتباطات در پاسخ به این کاربر ضمن یادآوری قانون و اختیارات وزارت ارتباطات نوشت:

اختیار و مسئولیت با قانون وضع می‌شود. وزارت ارتباطات از بدو تصویب اساسنامه‌اش چنین اختیاری نداشته و ندارد. نه بنده، بلکه هیچ وزیری به تنهایی چنین اختیاری ندارد. البته جمع شش وزیر در کارگروه تعیین مصادیق رای دارند که این کارگروه مدتهاست تشکیل نشده است.

کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مجمعی متشکل از نمایندگان بخش های مختلف دخیل در فضای مجازی و امور رایانه ای کشور می باشد که ریاست آن بر عهده دادستان کل کشور بوده و شش نفر از اعضای آن نیز وزرای دولت می باشند.

  • وزیر اطلاعات
  • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
  • وزیر دادگستری
  • وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • وزیر علوم تحقیقات و فناوری
  • وزیر آموزش و پرورش

به نظر می رسد این کاربر اطلاعی از قانون فیلترینگ در کشور نداشته است؛ زیرا مشخص است که فیلتر و رفع فیلتر سایت یا شبکه اجتماعی در اختیار وزیر نبوده و کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه متولی اصلی آن می باشد. بنابراین فیلتر شدن شبکه های اجتماعی یا رفع فیلتر آنها باید توسط این کارگروه تعیین شود. 

منبع: سیتنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)