بزرگترین اشتباه بیل گیتس: باختن به اندروید
موبایل

بزرگترین اشتباه بیل گیتس: باختن به اندروید

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

بیل گیتس بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت که یکی از ثروتمندترین افراد جهان می باشد بزرگترین اشتباه زمان فعالیت خود را مربوط به حوزه گوشی های هوشمند و تلفن همراه می داند که منجر به از دست دادن فرصت و باختن در برابر گوگل می باشد. نتیجه این باخت معرفی سیستم عامل موبایلی اندروید توسط گوگل می باشد.

بیل گیتس اخیرا در مصاحبه ای از بزرگترین پشیمانی خود در مسند مدیر مایکروسافت سخن گفته و اعلام کرده است که اشتباه بزرگ در منجر به ایجاد سیستم عامل اندروید توسط گوگل شده است. بنابراین مشخص است که منظور گیتس، مدیر پیشین مایکروسافت از دست دادن فرصت جهت سایت سیستمی عامل معروف برای گوشی های تلفن همراه می باشد. فرصتی که گوگل آن را به خوبی دریافت کرده و با ساخت اندروید دنیای گوشی های هوشمند را در اختیار خود گرفته است.

گیتس در این مصاحبه در مورد گوشی های موبایل و سیستم عامل های آن گفت:

بزرگترین اشتباه تمام دوران ام این بود که عملکرد بد من باعث شد تا امروز مایکروسافت آن‌چیزی نباشد که اندروید هست. اندروید پلتفورم استاندارد گوشی‌های غیر اپل است... و برای سیستم عامل غیر اپل تنها یک جای خالی وجود دارد.

گیتس در حالی معروف شدن اندروید را اشتباه خود می داند که وی در سال ۲۰۰۰ (۸ سال پیش از معرفی اندروید) از سمت مدیرعاملی مایکروسافت کنار کشیده و به صورت پاره وقت عضو هیئت مدیره این شرکت بوده است. به نظر می رسد این اشتباه بزرگ و دیگر اشتباهات مایکروسافت نظیر نقص تلفن های همراه مایکروسافت و مشارکت با نوکیا در زمان مدیریت «استیو بالمر» بوده و بر عهده وی می باشد. با این حال بیل گیتس این اشتباه را از جانب خود می بیند!

سیستم عامل اندروید و iOS

سال ۲۰۰۷ گوشی های آیفون معرفی شدند و پس از آن در سال ۲۰۰۸ اولین گوشی دارای سیستم عامل اندروید معرفی شد. این سیستم عامل توسط گوگل معرفی شده بود به عنوان جایگزینی مناسب برای آیفون انتخاب شد.

پیروزی اندروید بر ویندوز موبایل

در این زمان مایکروسافت نیز تلاش داشت تا سیستم عامل اختصاصی خودش یعنی ویندوز فون را توسعه دهد اما در نهایت این اندروید بود که پیروز این رقابت شد. گیتس در گفته های خود به این موضوع نیز اشاره کرده و گفته:

ما می‌دانستیم که گوشی‌های همراه خیلی محبوب خواهند شد به همین خاطر ویندوز موبایل را راه انداختیم. ما با یک فاصله کوچک تسلط بر بازار سیستم‌عامل‌های موبایلی را از دست دادیم. در آن زمان به خاطر در جریان بودن پرونده آنتی‌تراست [قانونی مختص محدود کردن انحصار عملکرد شرکت‌های بزرگ در جهت منافع عامه] نمی‌توانستیم تمرکز کنیم. نتوانستیم بهترین‌ آدم‌ها را برای کار به خدمت بگیریم. به همین خاطر بزرگترین اشتباهی که کردم همین بود. به این معنی که دقیقا در حدود توانایی‌هایمان بود و شرکتی بودیم که باید از عهده‌اش برمی‌آمدیم و برنیامدیم.

در آن زمان مایکروسافت بازیگر اصلی در سیستم عامل رایانه و نرم افزارهای آن بود. در عین حال تلاش داشت تا نقش خود را در بازار موبایل نیز پیدا کند. بنابراین مایکروسافت پلت‌فرمی جهت استفاده در گوشی های همراه به نام «ویندوز موبایل» در دست توسعه داشت؛ اما این سیستم عامل موبایلی مایکروسات بر روی صفحه کلید و ورودی قلم تمرکز داشت.

ویندوز فون مایکروسافت

مایکروسافت پس از چند سال تاخیر در سال ۲۰۱۰ میلادی «ویندوز فون ۷» با قابلیت لمسی را معرفی کرد؛ اما این زمان خیلی دیر بود و دیگر اندروید و iOS بازار گوشی های موبایل را در اختیار خود گرفته بودند. همین باعث شد ویندوز موبایل هیچ وقت به اوج نرسد و مایکروسافت چند سال بعد پایان کار ویندوز موبایل را اعلام نماید.

اگرچه بیل گیتس حدود ۲۰ سال است که دیگر مدیرعامل مایکروسافت نیست و رهبری این شرکت را در سال ۲۰۰۰ رها کرده است اما با این حال شاهد آن هستیم که بیل گیتس از شکست مایکروسافت جهت تسخیر بازار تلفن های همراه تاسف می خورد. 

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)