افزایش ۴۰ درصدی تعرفه اینترنت؛ خواسته شرکتهای ارائه دهنده اینترنت
دنیای وب

افزایش ۴۰ درصدی تعرفه اینترنت؛ خواسته شرکتهای ارائه دهنده اینترنت

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

چندی پیش مدیرعامل شرکت شاتل از جانب این شرکت و دیگر شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت از ثابت ماندن تعرفه اینترنت در کشور گلایه کرده و از وزارت ارتباطات خواسته بود این مشکل را حل کرده و تعرفه اینترنت را افزایش دهد. نماینده شرکت اینترنتی شاتل در گلایه خود گفته بود که در اقتصادی که قیمت کالاها افزایش یافته است چرا باید قیمت اینترنت ثابت بماند؟ در ادامه توضیحات کاملی در این خصوص ارائه شده است.

گلایه از ثابت ماندت قیمت اینترنت از جانب احمدرضا نخجوانی، مدیرعامل شرکت اینترنتی شاتل بیان شده بود که این نماینده شرکت اینترنتی در ادامه گلایه خود از وزارت ارتباطات نیز درخواست افزایش قیمت اینترنت را داشته است. نخجوانی در گلایه خود اظهار داشته:

در یک اقتصاد تورمی که قیمت کالاها و خدمات هر ساله ده‌ها درصد افزایش پیدا می کند چرا باید قیمت خدمات دسترسی به اینترنت، ثابت بماند و این در حالی‌ است که چندین بار نیز با هدف توسعه‌ دسترسی کاربران به اینترنت، قیمت‌ها را طی سال‌های گذشته کاهش داده ایم.

مدیر عامل شرکت شاتل در ادامه سخنان گلایه گونه خود در خصوص ثابت ماندن اینترنت از وزارت ارتباطات درخواست داشت تا قیمت اینترنت را افزایش دهد. مبنای سخن نخجوانی این بود که دستمزد نیروی کار، قیمت تجهیزات و کالاهای مصرفی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است همه این موارد قیمت ارائه خدمات شرکت های اینترنتی را افزایش می دهد. در حالی که هنوز هم تعرفه اینترنت مربوط به سال گذشته می باشد. 

با وجود آن که تلاش وزارتخانه بر این بوده است که با تثبیت قیمت پهنای باند، به شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنت کمک کند، اما پهنای باند اینترنت، حداکثر  ۲۵ درصد  قیمت تمام شده‌خدمات اینترنت شرکت‌های یاد شده را تشکیل می‌دهد. به عنوان یک مثال ساده، از سال گذشته هزینه‌ نیروی انسانی نزدیک به ۴۰ درصد افزایش یافته و قیمت تجهیزات و کالاهای مصرفی برای شبکه، بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش یافته است به این ترتیب، در این اقتصاد تورمیِ لجام گسیخته،  طبیعی‌ است که بپذیریم قیمت خدمات اینترنت نیز، هم‌پای دیگر محصولات و خدمات افزایش یابد.

نخجوانی در ادامه گفت که وضعیت اقتصادی باعث شده شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت از سال گذشته تا کنون چند هزار نفر از نیروهای خود را تعدیل کنند. این وضعیت در نهایت باعث کاهش کیفیت خدمات شرکتهای اینترنتی خواهد شد. بنابراین انتظار می رود وزارت ارتباطات قیمت اینترنت را ۴۰ درصد افزایش دهد. 

شرکت‌های ارایه دهنده‌ خدمات ارتباطات ثابت، ظرف یک سال گذشته چند هزار نفر از نیروهای خود را تعدیل کرده‌اند و مصرف کنندگان نیز، دیر یا زود نخواهند توانست از خدمات پرکیفیت استفاده کنند. به همین خاطر نیز خواسته‌ی ما از وزارت ارتباطات این است که با افزایش ۴۰ درصد خدمات اینترنت در کشور موافقت کند و اجازه دهد ساز و کارهای عرضه و تقاضا، قیمت را در بازار مشخص سازد.

این اظهار نظر نخجوانی، مدیرعامل شرکت شاتل و در خواست افزایش قیمت اینترنت از جانب وی پاسخ رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی را در پی داشت. حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات در پاسخ به گلایه نماینده شاتل علام کرد که تعرفه خدمات اینترنت در کشور موضوعی کارشناسی است و افزایش آن باید با ارائه دلایل و مستندات توسط شرکت های اینترنتی انجام شود. بنابراین شرکتهای ارائه دهنده اینترنت جهت مستندات خود را جهت افزایش تعرفه به رگولاتوری ارائه دهند.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود و در مورد اظهارات برخی شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت در خصوص ثابت ماندن قیمت اینترنت و لزوم افزایش نرخ آن گفت: موضوع افزایش قیمت اینترنت و خدمات اینترنتی باید از جوانب مختلف بررسی شود و شرکت‌های اینترنتی به جای مطرح کردن این موضوع در رسانه ها لازم است دلایل و مستندات خود را به رگولاتوری ارائه داده تا مورد بررسی قرار گیرد.

بنابراین در صورتی که دلایل و مستندات محکم و کارشناسی شده ای از جانب شرکتهای اینترنتی به سازمان تنظیم مقررات رادیویی ارائه شود، احتمالا در آینده ای نزدیک شاهد افزایش قیمت خدمات اینترنتی خواهیم بود.

منبع: شهر سخت افزار

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)