وزیر ارتباطات: دفع ۳۳ میلیون حمله سایبری با سپر دژفا
شبکه و امنیت

وزیر ارتباطات: دفع ۳۳ میلیون حمله سایبری با سپر دژفا

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

وزیر ارتباطات در واکنش به ادعای آمریکایی ها مبنی بر حمله سایبری به تاسیسات نظامی ایران و از کار انداخت سامانه های موشکی کشور در توییتر خود واکنش نشان داده و با کذب خواند این ادعا ها نوشت: «نه یک حمله، بلکه در سال گذشته ۳۳ میلیون حمله را با سپر دژفا خنثی کردیم. حمله موفقی از آن‌ها صورت نگرفته، هرچند تلاش‌های زیادی می‌کنند.»

اخیرا خبرگزاری رویترز در گزارشی از حمله سایبری به تاسیسات موشکی ایران توسط آمریکا خبر داده است. این خبر که در حقیقت ادعای وزارت دفاع آمریکا بوده پس از انهدام هواپیمای جاسوسی این کشور توسط سپاه پاسداران منتشر شده است. در حقیقت می توان گفت که آمریکا این ادعا را در پاسخ به انهدام پهپاد «آر کیو- ۴ گلوبال هاوک» خود بیان کرده است.

در ادامه این گزارش بیان شده بود که آمریکا پس از حمله سایبری به تاسیسات موشکی ایران و از کار انداختن برخی از بخش های آن کنترل این تاسیسات را در اختیار خود گرفته است. محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات در پاسخ به این ادعای آمریکایی ها در صفحه شخصی خود در توئیتر گفته:

رسانه‌ها از صحت حمله سایبری ادعایی به ایران پرسیدند. باید بگویم که مدتهاست ما با تروریسم سایبری -مثل استاکس‌نت- و یک‌جانبه‌گرایی-مثل تحریم‌ها- مواجهیم.  نه یک حمله، بلکه در سال گذشته ۳۳ میلیون حمله را با سپر دژفا خنثی کردیم.  حمله موفقی از آن‌ها صورت نگرفته،  هرچند تلاش‌های زیادی می‌کنند.

همانطور که از توییت وزیر ارتباطات مشخص است اصل حمله و حملات سایبری توسط ایشان تایید شده است. حملاتی که بر خلاف تلاش آنها در برابر سامانه دژفا بی ثمر مانده است.

خنثی شدن ۳۳ میلیون حمله سایبری در سال گذشته

توییت وزیر ارتباطات اولین پاسخ به ادعای آمریکایی ها می باشد؛ در حالی که تا کنون هیچ پاسخی از جانب مقامات نظامی به این ادعا داده نشده است. آذری جهرمی در توییت خود گفته که حملات سایبری با «سپر دژفا» خنثی شده است. اما سوال این است که سپر دژفا دقیقا چیست؟

سپر دفاعی دژفا چیست؟

دژفا پروژه سپر امنیتی شبکه ملی اطلاعات می باشد که خدمات امنیتی مورد نیاز کشور در شبکه ملی اطلاعات را فراهم می کند. این طرح امنیتی دارای چندین سامانه به عنوان زیرمجموعه می باشد که با هدف محافظت از کسب و کارهای آنلاین و حمایت از حریم خصوصی کاربران ایرانی در برابر سرقت اطلاعات، کلاهبرداری، و حریم خصوصی راه اندازی شده است. لازم به ذکر است که سامانه مذکور تنها جهت محافظت از شبکه ملی اطلاعات در برابر تهدیدها نیست و توانایی مقابله با تهدیدات دیگر بخش های زیرساخت را نیزد ارد. 

پروژه دژفا دارای ۱۷ زیرپروژه می باشد که در حال حاضر ۱۰ زیرپروژه آن راه اندازی شده که هر یک از این زیرپروژه ها وظیفه ای داشته و برای هدف خاصی طراحی شده اند.

  • سامانه «تله‌افزار» جهت شناسایی و جمع‌آوری بدافزارها.
  • سامانه «کاوشگر» برای بررسی و اسکن فایل‌های مشکوک با ۳۰ ضدبدافزار
  • سامانه «سمات» برای مقابله با از کاراندازی توزیع شده برای تشخیص و کاهش اثر حملات DDOS
  • سامانه «بینا» برای جمع آوری متمرکز بات‌ها و آسیب‌پذیری‌ها در فضای IP کشور
  • سامانه «چکاپ» برای سنجش امنیت گواهی SSL، سرور DNS و مودم اینترنت
  • سامانه «سایمان» برای آموزش و شبیه سازی تست نفوذ سامانه‌های وب
  • سامانه «دانا» برای پویش اطلاعات کل فضای IP کشور
  • سامانه «سینا» برای ارائه سرویس ارزیابی امنیتی خودکار بر بستر وب
  • سامانه «سدید» تشخیص نفوذ در شبکه‌های صنعتی مبتنی بر زیمنس.

این طرح ۱۷ پروژه ای تاکنون با مبلغ بیش از ۲۰۰ میلیارد ریالی اجرا شده و در آینده ای نزدیک هفت زیرمجموعه دیگر آن نیز جهت فعالیت در فضای اینترنت کشور و شبکه ملی اطلاعات راه اندازی خواهد شد.

منبع: قدس آنلاین

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)