هواوی از خدمات اینستاگرام، واتساپ و فیس بوک محروم شد!
موبایل

هواوی از خدمات اینستاگرام، واتساپ و فیس بوک محروم شد!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

جنگ تجاری چین و آمریکا و تحریم های این کشور علیه شرکت های فناوری چینی باعث شده شرکت فیسبوک اجازه استفاده از برنامه‌هایش را به هواوی ندهد. بنابراین از این پس شرکت چینی هواوی به شبکه های اجتماعی فیس‌بوک، اینستاگرام و واتساپ دسترسی نداشته و از استفاده از آنها محروم خواهد شد.

رویترز اعلام کرده که شرکت آمریکایی فیس‌بوک دسترسی گوشی های هواوی به برنامه‌های ساخت این شرکت را مسدود کرده است. پیش از این نیز شرکت گوگل استفاده از برخی سرویس هایش را برای هواوی ممنوع کرده بود. علاوه بر تحریم نرم افزاری، شرکت هواوی از نظر سخت افزاری نیز تحت تحریم بوده و شرکت های آمریکایی تولیدکننده قطعات گوشی های هوشمند برای هواوی نیز اجازه فروش قطعه به این شرکت را ندارند. این در حالی است که هم هواوی و هم تولیدکنندگان قطعات از این وضعیت رضایت نداشته و تمایل به معامله با یکدیگر دارند.

فیس‌بوک برای تعیین این محدودیت اعلام کرده که کاربران گوشی های هواوی از این پس امکان استفاده از برنامه‌های ساخت فیس بوک را نداشته و دیگر نمی توانند به روزرسانی‌های آنها را انجام دهند. همچنین گوشی های جدید هواوی نیز برنامه‌های فیس‌بوک، واتساپ و اینستاگرام را که تا پیش از این به طور پیش‌فرض در خود نصب داشتند نخواهند داشت.

اگرچه بخش عمده ای از محصولات شرکت هواوی در داخل چین مصرف می شود و چینی ها نیز عمدتا از نرم افزارهای بومی استفاده می کنند؛ اما به هر حال شهرت غول های تکنولوژی گوگل و فیسبوک و برنامه های ساخت آنها چون اینستاگرام، واتس اپ و فیسبوک بر کسی پوشیده نیست و برخی از آنها بیش از یک میلیارد کاربر از سراسر دنیا دارند. به همین دلیل پیش بینی شده است که این تحریم های فناورانه علیه هواوی بازار فروش محصولات این شرکت را به شدت متاثر کند.

تحریم هواوی توسط فیس بوک و گوگل

بیشترین درآمد هواوی از طریق فروش گوهشی های هوشمند بوده است که و تا پیش از این پیش بینی شده بود که این شرکت بتواند در قاره های آسیا و اروپا نیز پیشرفت چشمگیری داشته باشد. اما جنگ تجاری چین و آمریکا و تحریم های علیه هواوی ممکن است رشد مثبت این شرکت را منفی نماید.

تحریم هواوی توسط فیسبوک و گوگل

علاوه بر فیسبوک شرکت گوگل نیز در روز‌های گذشته اعلام کرده بود که پس از پایان مهلت ۹۰ روزه‌ اعلام شده توسط دولت آمریکا دیگر شرکت هواوی امکان استفاده از سیستم عامل اندروید را نخواهد داشت و پس از زمان تعیین شده گوگل دیگر اندروید را در اختیار گوشی های هوشمند هواوی قرار نخواهد داد. با این حال امکان استفاده از گوگل‌پلی و دیگر سرویس های گوگل برای همه دستگاه های تولید شده پیش از این وجود خواهد داشت. همین امر باعث شده ساخت سیستم عامل اختصاصی هواوی در دستور کار قرار گیرد.

اما بر خلاف گوگل که امکان استفاده از سرویسهایش را برای گوشی های خارج از خط تولید هواوی ممکن کرده، فیسبوک چنین امکانی را قرار نداده و اعلام کرده هر گوشی هوشمندی از هواوی که هنوز وارد بازار نشده نیز تحریم بوده و امکان استفاده از خدمات فیسبوک را نخواهد داشت. بنابراین دیگر امکان دانلود نرم افزارهای منتسب به فیسبوک از Google Play میسر نخواهد بود.

شرکت هواوی سرسختانه در مقابل این تحریم ها ایستاده و اعلام کرد که آمادگی مقابله با این تحریم های فناورانه را دارد. اما برخی کارکنان فروشگاه‌های این شرکت در اروپا و آسیا گفته اند که با توجه به تحریم های تعیین شده مشتریان هواوی با احتیاط بیشتری اقدام به خرید محصولات این شرکت می کنند.

منبع: پارسینه

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)