سیستم عامل هانگ‌منگ هواوی از اندروید سریعتر است
موبایل

سیستم عامل هانگ‌منگ هواوی از اندروید سریعتر است

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

پس از آغاز جنگ تجاری چین و آمریکا و ممنوعیت استفاده از خدمات گوگل توسط شرکت هواوی این شرکت ساخت سیستم عامل اختصاصی گوشی های هوشمند خود را آغاز کرده و در مدت کوتاهی سیستم عامل هانگ منگ را معرفی کرده است. گفته شده این سیستم عامل پس از انجام تست های مختلف نشان داده به میزان ۶۰ درصد از اندروید سریعتر بوده و عملکرد بهتری دارد.

پس از انتشار خبرهای مختلفی که بیانگر راه اندازی سیستم عامل هانگ منگ توسط هواوی می باشد دو شرکت اوپو و ویوو که تولید کننده گوشی های هوشمند در چین می باشند مدعی شده اند که سیستم عامل هانگ منگ هواوی پس از انجام تست های مختلف نسبت به سیستم عامل اندروید به میزان ۶۰ درصد سریعتر بوده و عملکرد بهتری از خود نشان داده است. اگرچه این ادعای دو شرکت چینی به نظر غیرواقعی و ناممکن نیست اما در عین حال ممکن است جهت مقابله با گوگل و حمایت از هواوی این ادعا را کرده باشند.

اما در خصوص سیستم عامل اختصاصی هواوی باید گفت که این شرکت نام های مختلفی را برای سیستم عامل اختصاصی خود بیان کرده است که یکی از آنها هانگ منگ می باشد. هانگ منگ طبق برخی از خبرها سیستم عامل ساخته شده توسط هواوی می باشد که قرار است جایگزین اندروید در گوشی های هوشمند شود. شرکت هواوی قصد دارد این سیستم عامل را  در یک میلیون گوشی هوشمند تولیدی خود نصب نماید.

شرکت هواوی پیش از تحریم شدن از سوی شرکت های آمریکایی نیز مدعی خودکفایی و عدم وابستگی به سرویس های آمریکایی نظیر اندروید بوده است اما این شرکت هرگز تمایل به کنار گذاشتن کلی اندروید از تولیدات خود نداشته است. نام سیستم عامل بومی هواوی اگرچه این روزها بر سر زبان ها افتاده و خبرهای مختلفی در خصوص قابلیت های آن منتشر می شود اما باید گفت که اگر این سیستم عامل چنین کیفیت بالایی داشته و نسبت به اندروید برتر می باشد پس چرا پیش از این چینی ها از آن استفاده نکرده اند؟ 

نصب سیستم عامل هانگ منگ روی یک میلیون گوشی هواوی

البته باید توجه داشت که معرفی سیستم عاملی جدید جهت رقابت با اندرویدی که دنیای گوشی های هوشمند را گرفته حقیقتا کار آسانی نیست و قطعا یکی از دلایل عدم معرفی سیستم عامل بومی توسط هواوی این موضوع بوده است. علاوه بر این ساخت سیستم عامل بخشی از راه است و بخش دیگر استفاده کاربران از آن و ساخت اپلیکیشن های آن توسط توسعه دهندگان می باشد.

هانگ منگ؛ سیستم عامل بومی چین

به هر حال حتی در صورتی که این ادعا صحیح بوده و هانگ منگ هواوی سریعتر از اندروید گوگل باشد هنوز مشخص نیست که این موضوع دقیقا به چه معناست و منظور از سریع تر چیست؟ آیا منظور این است که اپلیکیشن ها در این سیستم عامل سریعتر اجرا شده می شوند؟ یا این که این سیستم عامل بهینه سازی شده و تعداد بیشتری برنامه اجرا می کند؟

سرعت بالای هانگ منگ هواوی نسبت به اندروید

هنوز توضیح دیگری در خصوص این ادعا داده نشده است و جهت روشن شدن موضوع باید تا زمان عرضه رسمی هانگ منگ و ورود اولین گوشی مجهز به این سیستم عامل صبر کرد. هانگ منگ هواوی قرار است تا چند ماه دیگر وارد بازار شده و روی گوشی های میان رده هواوی نصب شود.عرضه شود. همین موضوع باعث شده تحلیلگران تصور کنند که عدم ارائه این سیستم عامل برای گوشی های رده بالا به معنی آماده نشدن آن بوده و در نتیجه ما با یک نسخه اولیه از این سیستم عامل سرو کار داریم.

بنابراین این احتمال وجود دارد که این سیستم عامل رده پایین که تنها نسخه اولیه آن منتشر خواهد شد و اپلیکیشن های چندانی نیز جهت نصب روی آن توسعه نیافت است سرعت بالاتری نسبت به نسخه کامل اندروید داشته باشد. با این حال هنوز هیچ چیز مشخص نیست و ممکن است این سیستم عامل حقیقتا از اندروید سریعتر بوده و در آینده جایگزین آن در گوشی های هوشمند شود.

در پایان لازم به ذکر است که هانگ منگ سیستم عاملی بر پایه پروژه متن باز اندروید می باشد که در عین سرعت بالا فاقد بسیاری از امکانات نسخه اصلی آن می باشد. از سوی دیگر عبارت «Hongmeng» در زبان چینی به معنای «دنیای نخستین» می باشد. بنابراین می توان این نتیجه را گرفت که منظور چینی ها از این نامگذاری معرفی هانگ منگ به عنوان نسخه ابتدایی سیستم عامل بومی خود باشد که در آینده رشد خواهد کرد.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)