آغاز تحولات فضای مجازی از اول تیرماه
دنیای وب

آغاز تحولات فضای مجازی از اول تیرماه

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

دادستان کل کشور اخیرا در گفته که اقدامات خوبی جهت رفع مشکلات فضای مجازی انجام شده است و با آغاز تیرماه کاربران شاهد تحولاتی قابل توجه در فضای مجازی خواهند بود. گرچه پیش از این نیز مسئولین کشور نظراتی در خصوص مدیریت فضای مجازی ارائه داده بودند اما به نظر می رسد همتی جدی در این ماجرا وارد شده و احتمالا نتایج آن به زودی مشخص خواهد شد.

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در بیانات خود عنوان کرد:

سال‌هاست دنبال این هستیم که مشکلات فضای مجازی را از بین ببریم، در کنار استفاده از فضای مجازی که فناوری ارزشمندی است اما متأسفانه به دلیل رهاکردن این فضا و نبود مدیریت کافی بر آن، شاهد آثار سو و تبعات منفی هستیم. اقدامات خوبی را در راستای رفع مشکلات این فضا در ماه‌های گذشته داشتیم و از آغاز تیرماه نیز شاهد تحولاتی قابل توجه در فضای مجازی خواهیم بود.

منتظری در خصوص فعالیت های انجام شده جهت بهبود بخشیدن به فضای مجازی کشور و نتایج آن گفت: «در این مورد که نتیجه آن به زودی برای کاربران فضای مجازی مشخص خواهد شد رئیس قوه قضائیه ورود کرده اند و بنده به عنوان مسئول مستقیم این فضا و هم به عنوان رئیس کارگروه تأیید مصادیق مجرمانه اقداماتی در این خصوص انجام داده ام. امیدواریم نتایج این تلاش ها از اول تیرماه مشخص شده و کاربران فضای مجازی شاهد تحولات خوبی در این فضا باشند. البته این در صورتی است که دولتمردان و دست اندرکاران این حوزه وظایف ابلاغی را انجام دهند.»

دادستان کل کشور: تغییرات فضای مجازی از اول تیرماه

ایشان در ادامه سخنان خود افزود: «لازم است ما هر چه سریع تر زیرساخت‌ها را فراهم کنیم و جهت تحقق خواسته های رهبر انقلاب از شورای عالی فضای مجازی و دستگاه قضا این فضا به سرعت پاکسازی خواهد شد تا از این طریق فضای مجازی از دستبرد دشمن در امان مانده و فرصت ضربه زدن به حیثیت، شرف، آبرو و خانواده‌های ما از بین برود.»

چه تغییراتی در انتظار فضای مجازی است؟

اظهار نظرهای دادستان کل کشور در خصوص تغییرات اساسی در فضای مجازی کشور از اول تیرماه این سوال را در ذهن کاربران به وجود آورده که چه تغییراتی در انتظار فضای مجازی و کاربران آن می باشد؟ و آیا این تغییرات برای کاربران مثبت و مفید خواهد بود یا اینکه همچون پروژه های مختلف فیلترینگ تنها کاربران را محدود می کند؟

اینترنت و فضای مجازی در کشور ما همواره محل بحث و جدل بوده و مسئولین در دولت های مختلف نظرات متفاوتی در این فضا داشته و سیاستهای مختلفی در این حوزه اعمال کرده اند. برخی نظر دارند که بسیاری از مشکلات فعلی کشور ناشی از همین فضای مجازی است و محدود کردن فعالیت‌های نامشروع و خلاف قانون در این فضا لازم است. در عین حال برخی دیگر بر این باورند که فضای مجازی همچون شمشیر دو لبه‌ای است که اگرچه مضرات آن از دید پنهان نیست اما می توان با استفاده از روشهای مناسب آن را مدیریت کرده و از آن بهره های زیادی برد.

در عین حال شاهد تعدد متولیان این فضا هستیم و مشاهده می شود که سیاستهای فضای مجازی متاثر از بخشهای مختلف حکومت می باشد. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با زیرمجموعه های سازمان فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و شرکت ارتباطات زیرساخت، قوه قضائیه، کارگروه تأیید مصادیق مجرمانه و ... که هر یک بخشی از سیاستگذاری فضای مجازی را در اختیار خود دارند. 

شورای عالی فضای مجازی متولی مدیریت این فضاست

همین تعدد متولیات فضای مجازی و ناهماهنگی بین دستگاههای مربوطه باعث شد رهبر انقلام شورای عالی فضای مجازی را تشکیل دهد. شورایی متشکل از مسئولین بخش های مختلف که جهت سیاستگذاری هماهنگ و ساختار یافته جهت مدیریت فضای مجازی کشور تشکیل شد. تشکیل شورای عالی فضای مجازی به خوبی بیانگر اهمیت این فضا در این زمان می باشد. اهمیتی که پیش از تشکیل این شورا توسط مسئولین و بخش های مختلف حکومت به خوبی احساس نمی شد و البته پس از تشکیل آن نیز به خوبی احساس نشد.

فیلترینگ تلگرام

به نظر می رسد پس از تشکیل شورای عالی فضای مجازی نیز آنطور که انتظار می رفت عمل نشد و این شورا به خوبی مدیریت فضای مجازی را در اختیار خود نگرفت. فیلترینگ تلگرام این موضوع را به خوبی روشن می کند.

زمانی که پیام رسانی خارجی با ۴۰ میلیون کاربر ایرانی فیلتر می شود و پس از آن به جای ارائه جایگزین و حمایت از پیام رسان های بومی، به پوسته های غیررسمی تلگرام و به عبارت دیگر فیلترشکن های داخلی حدود یک سال اجازه فعالیت داده می شود و در کنار آن هزینه های فراوانی جهت فعال نگه داشتن آنها صرف می شود. استفاده میلیون ها کاربر ایرانی از فیلترشکن جهت دسترسی به تلگرام فیلتر شده نیز مورد دیگر در این ماجرا می باشد. مشخص است که در قضیه تلگرام عملکرد مناسبی از شورای عالی فضای مجازی مشاهده نشد.

تمام این موارد باعث شده نگاهی منفی از جانب مردم به شورای فضای مجازی شود و این عملکرد این شورا در دید مردم نامناسب و ناکافی باشد. اما به نظر می رسد عزمی جهت مدیریت فضای مجازی کشور از جانب برخی مسئولین جزم شده است که سخنان دادستان کل کشور بیانگر آن می باشد. اظهار نظرهای مثبت دادستان کل کشور در خصوص تغییرات قابل توجه در فضای مجازی باعث شده امید آن بوجود آید که تغییرات مذکور فضای مجازی را از حالت افسارگسیختگی خارج کرده و مدیریت آن را با تصمیمات صحیح و رفتار مناسب در رابطه با شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها در مسیری صحیح قرار دهد. باید منتظر بود و دید چه تغییراتی در انتظار فضای مجازی کشور خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)