تعداد کاربران اینترنت در ایران چقدر است؟
دنیای وب

تعداد کاربران اینترنت در ایران چقدر است؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

ایران یکی از کشورهای دارای تعداد بالای کاربران اینترنت در دنیا می باشد و طبق آمارگیری انجام شده در پایان سال ۹۷ مشخص شده تعداد کاربران اینترنت در ایران بیش از ۷۴ میلیون کاربر می باشد. این آمار بالا حاکی از گسترش اینترنت و فناوری در میان مردم ایران می باشد. در حالی که کشور ترکیه که همسایه ایران بوده و دارای جمعیتی مشابه کشور ماست کاربران به مراتب پایین تری از ایران دارد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در آخرین آمارگیری خود در پایان سال ۹۷ تعداد کاربران اینترنت در ایران را ۷۴ میلیون و ۵۱۸ هزار اعلام کرده است. این مقدار شامل تعداد کاربران اینترنت ثابت بعلاوه اینترنت سیار می باشد که تعداد کاربران اینترنت سیار برابر ۶۴ میلیون و ۱۳۷ هزار مشترک بوده و تعداد کاربران اینترنت ثابت (ADSL) نیز برابر ۱۰ میلیون و ۳۸۱ هزار مشترک می باشد.

تعداد کاربران اینترنت در ایران در حالی به ۷۴ میلیون رسیده است که این مقدار در سال ۱۳۹۵ برابر ۴۲ میلیون کاربر و در سال ۹۶ نیز برابر ۵۳ میلیون کاربر بوده است. یعنی تعداد کاربران اینترنت نسبت به سال گذشته (۹۶) حدود ۴۰ درصد رشد داشته و ضریب نفوذ اینترنت در میان ایرانی ها برابر ۹۰ درصد می باشد. استفاده ۹۰ درصدی ایرانی ها از اینترنت به معنی رسوخ فوق العاده اینترنت در زندگی ایرانی ها می باشد.

علاوه بر این آمار سایت آمارگیری SPECTATOR INDEX نیز در جدیدترین گزارش خود به بررسی تعداد کاربران اینترنت پرداخته است و در این گزارش تعداد کاربران ایرانی اینترنت را نیز مشخص نموده است. در ابتدا لازم به ذکر است که کاربر اینترنت به دسته از افرادی گفته می‌شود که در طول ۳ ماه حداقل یک بار از اینترنت استفاده کرده باشند. بنابراین مبنای آمارگیری مذکور بر این اساس می باشد.

حدود ۹۰ درصد ایرانی ها کاربر اینترنت هستند؟

این سایت آمارگیری در جدید ترین گزارش خود کشورهای دنیا را بر اساس تعداد کاربران متصل به اینترنت مورد بررسی قرار داده است و در نتیجه این بررسی ها تعداد کاربران اینترنت در هر کشور بدست آمده است. در این گزارش کشورهای چین، هندوستان و ایالات متحده دارای بیشترین جمعیت متصل به اینترنت بوده اند که تعداد کاربران اینترنتی چین برابر ۷۷۲ میلیون نفر، هندوستان ۴۶۲ میلیون نفر و ایالات متحده برابر ۳۱۲ میلیون نفر بوده است. 

تعداد کاربران ایرانی اینترنت

در این گزارش آمارگیری تعداد کاربران اینترنت در ایران نیز محاسبه شده و مشخص شده در ایران ۵۶.۷ میلیون کاربر اینترنتی وجود دارد. با مشاهده دو آمارگیری موجود اختلافاتی در آنها مشاهده می شود که به نظر می رسد ناشی از کاربران تکراری اینترنت ثابت و اینترنت سیار باشد. به این معنی که ممکن است افراد بسیاری وجود داشته باشند که هم از اینترنت ثابت و هم از اینترنت سیار استفاده کنند که آمار آنها دو بار در آمارگیری ثبت شده است.

۱۸ میلیون خانوار ایرانی از اینترنت استفاده می کنند

با توجه به جمعیت بالای ایران و آمار بالای کاربران اینترنت در کشور بیش از نیمی از کاربران اینترنت خاورمیانه ایرانی بوده و در ایران قرار دارند. این در حالی است که کشور ترکیه که در همسایگی ما قرار دارد و دارای جمعیتی برابر ایران است تعداد کاربران کمتری نسبت به ما دارد.

آمارگیری دیگری بیانگر این است که حدود ۱۸ میلیون خانوار ایرانی به به اینترنت متصل بوده و کاربر اینترنت به حساب می آیند. نکته دیگر این که در میان کاربران اینترنت در کشور حدود ۶۰ درصد آنها فعالیت بیش از ۶ ساله در اینترنت دارند و تنها ۴۰ درصد آنها کاربر جدید اینترنت می باشند. البته باید توجه داشت که این کاربران جدید اینترنت هستند که آمارها را در هر سال تغییر می دهند.

در ادامه گزارش سایت SPECTATOR INDEX تعداد کاربران دیگر کشورها نیز ارائه شده است که در میان آن کشور های برزیل با ۱۴۹ میلیون، آلمان با ۷۹ میلیون، انگلستان با ۶۳ میلیون و ایتالیا با ۵۴ میلیون کاربر اینترنت قرار دارد.

منبع: ایلنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)