سیستم عامل اختصاصی هواوی چیست؟
موبایل

سیستم عامل اختصاصی هواوی چیست؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

تحریم های آمریکا و فشارهای گوگل بر شرکت هواوی باعث شده این شرکت به دنبال راه اندازی سیستم عامل اختصاصی خود و جایگزین نمودن آن با سیستم عامل اندروید در گوشی های خود باشد. هنوز اطلاعات دقیقی در خصوصی سیستم عامل اختصاصی هواوی در دسترس نیست اما Ark OS و HongMeng OS دو سیستم عامل احتمالی هستند.

هوآوی (Huawei) شرکتی مخابراتی در کشور چین است یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گوشی های هوشمند در دنیا می باشد. جنگ تجاری آمریکا و چین باعث شده شرکت آمریکایی گوگل که مالک سیستم عامل اندروید می باشد شرکت هواوی را از خدمات خود محروم نماید. به دنبال آن برخی دیگر از شرکتهای آمریکایی نظیر فیس بوک نیز از این اتفاق حمایت کرده و شرکت هواوی را از ارائه خدمات خود محروم نمودند.

به نظر می رسد بزرگترین تحریمی که می تواند دامن هواوی را بگیرد ممنوعیت استفاده از اندروید و قطع پشتیبانی آن از جانب گوگل می باشد. سیستم عاملی که دنیای گوشی های هوشمند در اختیار آن است و گوشی های هواوی نیز از این سیستم عامل استفاده می کنند. البته این موضوع تنها در حد گمان است و هنوز هیچ بیانیه ای از جانبی گوگل در این خصوص منتشر نشده است. اما با توجه به محدودیت ارائه خدمات گوگل پلی به گوشی های هواوی این احتمال وجود دارد که در آینده ممنوعیت استفاده از اندروید برای گوشی های هواوی نیز عملی شود. 

به همین دلیل هواوی جهت مقابله با لفو یک جانبه بسیاری از قراردادهای تجاری خود توسط شرکت‌های آمریکایی درصدد مقابله با آن برآمده و استفاده از سیستم عامل اختصاصی خود را برای این کار انتخاب نموده است. بنابراین هواوی از این پس قصد دارد سیستم عامل اختصاصی خود را راه اندازی نموده و آن را جایگزین اندروید در گوشی های خود نماید.

چه سیستم عاملی در گوشی های هواوی جایگزین اندروید خواهد شد؟

اگرچه مدیران شرکت هوآوی تا الان هیچ اطلاعات دقیقی در خصوص برنامه خود برای جایگزینی اندروید اعلام نکرده‌اند اما اخبار منتشر شده گواه این است که این شرکت قصد جایگزین کردن اندروید با سیستم عامل اختصاصی در گوشی های خود را دارد. بسیاری از کارشناسان حوزه موبایل و فناوری اطلاعات نظر دارند که به طور قطع این شرکت مخابراتی برنامه‌ دقیقی جهت معرفی سیستم عامل جدید خود و جایگزین نمودن آن با اندروید را دارد تا از کاهش‌ میلیون‌ها کاربر خود در آینده جلوگیری نماید.

سیستم عامل هواوی جایگزین اندروید

البته هنوز نام این سیستم عامل اختصاصی به طور قطعی مشخص نیست اما نام های متعددی در اخبار منتشر شده است. نام های احتمالی برای سیستم عامل جدید هواوی Ark OS، HongMeng OS، Project Z، Aurora OS، Kirin OS می باشند که هر یک طبق بیانات و اخبار مختلف مشخص شده است.

به طور کلی پنج نام اصلی برای سیستم عامل جدید هواوی ارائه شده است که هنوز هیچ کدام قطعی نیست و برای مشخص شدن نام اصلی سیستم عامل هواوی باید منتظر بود تا این شرکت سیستم عامل جدید خود را معرفی کرده و رونمایی نماید. 

  • Ark OS
  • HongMeng OS
  • Project Z
  • Auror OS
  • Kirin OS

با توجه به این که میلیون‌ها کاربر از گوشی های هوشمند شرکت هواوی استفاده می کنند؛ در صورت تغییر سیستم عامل این گوشی ها و استفاده از سیستم عاملی غیر از اندروید قطعا در ابتدای امر بسیاری از کاربران هواوی دچار سردرگمی شده و احتمالا نارضایتی هایی هم وجود داشته باشد. بنابراین هواوی باید تلاش کند تا علاوه بر کامل بودن سیستم عامل جدید خود شباهت زیادی نیز با اندروید داشته باشد تا بتوانید کمترین نارضایتی را از جانب کاربران داشته باشد.

راه اندازی فروشگاه اختصاصی اپلیکیشن جایگزین گوگل پلی استور

علاوه بر این مشکلاتی نیز در خصوص اپلیکیشن های این سیستم عامل وجود خواهد داشت و هزاران اپلیکیشن اندروید مورد استفاده توسط کاربران در این سیستم عامل جدید قابل استفاده نمی باشد.

فروشگاه اختصاصی اپلیکیشن هواوی

با توجه به این مشکل احتمال دارد سیستم عامل جدید هواوی قابلیت پشتیبانی از اپلیکیشن های اندروید را نیز داشته باشد و کاربران بتوانند برنامه های اندروید (APK) را در آن اجرا نمایند.

همچنین این شرکت باید برای انتشار اپلیکیشن های این سیستم عامل فروشگاه مجازی مخصوص همچون Google Play Store راه اندازی نماید تا کاربران بتوانند از این طریق برنامه های مورد نیاز خود را نصب کنند. در این خصوص هم خبرهایی منتشر شده و برخی شواهد گویای این است که فروشگاه اپلیکیشن های هوآوی آپتوید (Aptoide) نام دارد.

جنگ تجاری چین و آمریکا باعث شده روسیه در کنار چین قرار گرفته و ائتلافی جهت رفع انحصار نرم افزاری و سخت افزاری از دستان آمریکا را ایجاد نمایند. به هر حال باید دید که آیا این ائتلاف و تلاش های چین برای مقابله با تحریم های دیجیتالی آمریکا موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)