جاسوسی ۹۸ درصد اپلیکیشن های iOS در شب
شبکه و امنیت

جاسوسی ۹۸ درصد اپلیکیشن های iOS در شب

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

طبق بررسی های بعمل آمده مشخص شده است که اپلیکیشن های iOS در گوشی کاربران جاسوسی کرده و داده‌های شخصی آنها را جهت مصارف تبلیغاتی سرقت می کنند. این جمع آوری اطلاعات توسط اپلیکیشن های iOS در حالی است که شرکت اپل همیشه مدعی آن است که همچون دیگر شرکتها از کاربران خود سوء استفاده نمی کند.

اخیرا روزنامه وال‌استریت ژورنال بیان کرده که اپلیکیشن های سیستم عامل اپل در گوشی کاربران جاسوسی کرده و اطلاعات شخصی آنها را جمع آوری و سرقت می کنند. این جمع آوری اطلاعات جهت دستیابی به بیگ دیتا (Big data) و استفاده از آن در مصارف تبلیغاتی و بازاریابی می باشد.

این سرقت اطلاعات در حالی رخ می دهد که اپل شرکتی مدعی در خصوص حریم خصوص و حفاظت اطلاعات است و نظر دارد که برخلاف دیگر شرکت های غول تکنولوژی از کاربران سوء استفاده نکرده و آنها را به چشم محصول نگاه نمی کند. اما در این گزارش منتشر شده وضعیت طور دیگری می باشد.

ماجرا از جایی شروع می شود که یکی از کارکنان روزنامه وال استریت ژورنال متوجه می شود که اپلیکیشن Curious World (که یک اپلیکیشین آموزشی برای کودکان است) اطلاعات موجود در گوشی فرزندش را جمع آوری کرده و سپس به سرورهای فیس‌بوک ارسال می‌کند. این اتفاق تعجب وی را بر می انگیزد و وی تصمیم می گیرد که موضوع را بررسی نماید.

این کارمند روزنامه جهت بررسی بیشتر ۸۰ اپلیکیشن iOS که در بخش «Apps We Love» اپ استور ارائه شده اند را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و به نتیجه جالبی دست پیدا می کند. پس از این بررسی ها مشخص شد که ۷۹ مورد از برنامه های بررسی شده داده‌های شخصی کاربران را جمع آوری کرده و از آن جهت مصارف تبلیغاتی استفاده می نمایند.

جمع آوری اطلاعات توسط ۹۸ اپلیکیشن های اپل

به احتمال زیاد وضعیت بسیاری از اپلیکیشن های iOS موجود در اپ استور نیز به همین صورت است و بنابراین می توان گفت که بیش از ۹۸ درصد اپلیکیشن های iOS سرقت اطلاعات را انجام می دهند؛ و البته این موضوع فاجعه ای برای سیستم عامل iOS و شرکت مدعی حریم خصوصی و البته کاربران گوشی های اپل و آیپد می باشد.

جاسوسی اپلیکیشن های اپ  استور

اما در خصوص مقصد این داده های سرقت شده باید گفت که شرکت هایی نظیر گوگل و فیس بوک در انتهای این چرخه قرار دارند. این اپلیکیشن ها داده های کاربران را پس از جمع آوری به رهگیرهای ثالث ارسال کرده و پس از آن نیز شرکت‌هایی چون گوگل، فیس‌بوک و شرکت های تبلیغاتی دریافت کننده این اطلاعات می باشند. 

جاسوسی شبانه اپلیکیشن های iOS

علاوه بر این روزنامه واشنگتن پست نیز با همکاری یکی از شرکت های فناوری اطلاعات همین موضوع را از زاویه دیگری بررسی کرده و پس از آن گزارشی در همین خصوص منتشر کرده است. برای بررسی موضوع داده‌های ارسالی یک گوشی آیفون در مدت یک هفته زیر نظر گرفته شد و پس از مشخص شد که بیش از ۵۰۰۰ رهگیر در این بازه زمانی فعالیت کرده اند. یعنی داده های مختلف یک گوشی آیفون در یک هفته بیش از ۵۰۰۰ بار سرقت شده است!

در بازه بزرگ تر یعنی یک ماه حجم این داده های سرقت شده به ۱.۵ گیگابایت رسیده که به سرورهای مختلف ارسال شده اند. داده های ارسال شده نیز عمدتا شامل مکان کاربر و شماره تماس وی بوده است. اما نکته جالب این که در این بررسی ها مشخص شد که بیشتر رهگیرها و ارسال اطلاعات توسط این اپلیکیشن ها در شب هنگام بوده که گوشی مورد استفاده کاربر نبوده است.

این رسوایی اپل و سیستم عامل iOS در حالی است که این شرکت مدعی امنیت اطلاعات کاربران می باشد. با این حال گفته شده این شرکت در کنفرانس WWDC که اخیرا انجام شده محدودیت های بیشتری برای جلوگیری از رهگیری اپ‌های کودکان در نظر گرفته است.  

منبع: خبرگزاری فارس

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)