فایرفاکس ۶۷ سریع تر از گوگل کروم می شود؟
نرم افزار و سیستم عامل

فایرفاکس ۶۷ سریع تر از گوگل کروم می شود؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

شرکت موزیلا به تازگی نسخه جدید مرورگر محبوب «فایرفاکس» را منتشر کرده است و مشخص شده این نسخه از مرورگر به حد قابل توجهی بهینه‌سازی شده و در نتیجه آخرین نسخه فایرفاکس تلاش دارد از رقیب خود «گوگل کروم» سریع‌تر باشد. این بهینه سازی اعمال شده در نسخه ۶۷ فایرفاکس در بارگذاری صفحات وب و سایت های اینترنتی خود را نشان می دهد و در نتیجه عملکرد فوق‌العاده‌ای به فایرفاکس داده است.

نسخه جدید این مرورگر قابلیت های بسیاری دارد که برخی از آنها عبارتند از پشتیبانی از WebRender، بهینه سازی بارگذاری صفحات، افزایش سرعت بارگذاری اولیه، امکان مسدودکردن اسکریپت های استخراج ارز دیجیتال و مسدود کردن اثر انگشت دیجیتال.

موزیلا در توضیحات خود در خصوص نسخه ۶۷ فایرفاکس ادعا کرده که این نسخه جدید تا حد زیادی بهینه سازی شده است و این موضوع در باعث شده بارگذاری صفحات اینترنتی ۴۰ تا ۸۰ درصد سریع‌تر شود که این مورد هنگام استفاده از مرورگر به خوبی قابل درک می باشد. همچنین برخی از ماژول های اضافی و بدون استفاده در صفحه وب (نظیر ماژول های پر کردن خودکار فرم) تنها زمانی بارگذاری می شود که از آنها در صفحه استفاده شود. با این روش می توان تمرکز اصلی را روی بارگذاری صفحه معطوف کرد و عواملی که سرعت بارگذاری را کاهش می دهد حذف نمود.

ایرفاکس ۶۷ ویژگی جدیدی جهت بهینه سازی مصرف رم نیز در تغییرات خود دارد. در تغییرات جدید فایرفاکس زمانی که ۴۰۰ مگابایت از حافظه موقت (رم) برای سیستم باقی مانده باشد مرورگر به صورت خودکار تب‌های باز و بدون استفاده را می‌بندد تا سرعت مرورگر بهبود یابد. در این صورت علاوه بر این که رم باقی مانده برای سیستم حفظ می شود از کند شدن مرورگر نیز جلوگیری شده و کاربر شاهد بهبود عملکرد مرورگر در پردازش تب‌ها خواهد بود.

بهینه سازی و افزایش سرعت فایرفاکس ۶۷ 

اما این تمام ماجرا نیست و طبق نظر مدیر موزیلا تغییرات مثبت و بهینه سازی های دیگری جهت ارتقای سرعت مرورگر نیز انجام شده است. این بهینه سازی در زمان نصب تعداد زیادی افزونه خود را نشان می دهد و هنگام استفاده نسخه ۶۷ فایرفاکس متوجه بارگذاری اولیه سریع‌تر نسبت به گذشته خواهید شد.

افزایش سرعت موزیلا فایرفاکس

در این نسخه یک ویژگی جالب اضافه شده است و آن امکان وارد کردن داده های مرورگرهای دیگر به فایرفاکس می باشد. این قابلیت به کاربر امکان می دهد تا اطلاعات کاربری نظیر فرم های تکمیل خودکار، لاگین های ذخیره شده، فایل های کش شده و ... را از دیگر مرورگرها گرفته و در فایرفاکس ثبت نماید. این امکان در حقیقت همگام سازی فایرفاکس با دیگر مرورگرها می باشد.

تغییرات در بخشهای امنیت و حریم خصوصی مرورگر

علاوه بر تغییرات زیرساخت جهت بهینه‌سازی سرعت عملکرد فایرفاکس شاهد تغییرات جدیدی در بخش امنیت و حریم خصوصی نیز می باشد. به عنوان مثال در این نسخه امکان جلوگیری از اجرای اسکریپت‌های استخراج رمز ارز نیز فراهم شده است. اسکریپت هایی که باعث فعالیت بالای پردازنده و کند شدن سیستم می شود.

این تغییرات کاربری به همراه بهینه سازی های سیستمی مرورگر باعث شده فایرفاکس ۶۷ که جدیدترین نسخه این مرورگر می باشد به مرورگری امن تبدیل شده و در مقابل نسخه های قبلی فایرفاکس امن ترین و سریع‌ترین باشد. اگر همچنان از فایرفاکس استفاده می کند بهتر است نسخه جدید آن را به سرعت دانلود کرده و از سرعت بالای آن لذت ببرید.

با توجه به این که فایرفاکس در سال های اخیر افت شدیدی از جهت تعداد کاربران پیدا کرده که اصلی ترین عامل آن سرعت پایین این مرورگر در مقایسه با مرورگر رقیب، گوگل کروم می باشد این احتمال وجود دارد که طی این بروزرسانی جدید و افزایش چشمگیر سرعت فایرفاکس و ادامه دار بودن این تغییرات مثبت شاهد روند رو به رشد تعداد کاربران فایرفاکس باشیم.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)