موبوگرام هم مثل تلگرام طلایی از گوگل پلی حذف شد
موبایل

موبوگرام هم مثل تلگرام طلایی از گوگل پلی حذف شد

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

چند هفته پیش بود که گوگل پلی دو پوسته غیررسمی تلگرام یعنی تلگرام طلایی و هاتگرام را به دلیل مشکلات امنیتی از گوشی های اندروید حذف کرد. این بار اما نوبت به موبوگرام رسید و سرویس امنیتی گوگل پلی (Google Play Protect) علاوه بر هشدار به کاربران استفاده کننده از این اپلیکیشن ایرانی آن را از گوگل پلی حذف کرد. حال این دومین اپلیکیشن غیررسمی تلگرام در ایران است که توسط گوگل پلی حذف می شود و هنوز مشخص نیست که حذف این اپلیکیشن ها دلایل امنیتی دارد یا خیر؟

حدود یک ماه پیش شاهد حذف دو اپلیکیشن غیررسمی تلگرام از گوگل پلی بودیم که در ایران میلیون ها کاربر از آن استفاده می کردند. این اپلیکیشن ها اگرچه کاربران بسیاری داشتند اما توسط گوگل پلی پروتکت ناامن و جاسوس شناخته شده و به طور خودکار از گوشی های کاربران حذف شدند. در حقیقت گوگل پلی به طور خودکار و اجباری این اپلیکیشن ها را از گوشی ها حذف کرد.

هنوز چند هفته از این ماجرا نگذشته که مجددا سیستم ایمنی گوگل پلی موبوگرام دیگر اپلیکیشن ایرانی که پوسته غیررسمی تلگرام می باشد را به دلیل مشکلات امنیتی ناامن شناسایی کرده و آن را از فروشگاه گوگل پلی حذف نمود. با حذف شدن موبوگرام از گوگل پلی این سومین اپلیکیشن ایرانی تلگرام می باشد که از گوگل پلی با دلایل امنیتی حذف می شود.

حذف شدن موبوگرام از گوگل پلی

همزمان با حذف شدن موبوگرام از Google Play سرویس امنیتی گوگل پلی (پلی پروتکت) به کاربران این اپلیکیشن هشداری مبنی بر ناامن بودن آن ارسال کرده و از آنها خواسته تا آن را حذف نمایند. همچنین از این پس کاربرانی که قصد نصب موبوگرام را داشته باشند نیز با این پیام هشدار مواجه خواهند شد.

حذف موبوگرام از گوگل پلی

موبوگرام در معرفی اپلیکیشن خود توضیح داده است که یکی از نسخه‌های غیررسمی تلگرام بوده که درکنار ویژگی‌های اصلی تلگرام یعنی امنیت و سرعت، امکانات اضافه‌تری را به کاربران ارائه می‌دهد؛ اما سرویس امنیتی گوگل پلی نسبت به مخرب بودن این اپلیکیشن هشدار داده است و از کاربران خواست آن را از روی گوشی‌های خود پاک کنند.

در پیغام هشدار سپر ایمنی گوگل پلی در خصوص ناامن بودن موبوگرام چنین بیان شده است:

این اپلیکیشن می تواند نرم افزارهای (به طور باالقوه) مضر را بدون اجازه شما نصب کند.

حتی اگر شما درباره این اپلیکیشن یا توسعه دهنده آن شنیده اید، همچنان این برنامه می تواند به دستگاه شما صدمه بزند.

البته باید توجه داشت که پیش از این نیز مدیر تلگرام اپلیکیشن موبوگرام را ناامن خوانده و به کاربران توصیه کرده بود که از این نسخه غیررسمی تلگرام استفاده نکنند. حالا هم گوگل پلی این نرم افزار اندرویدی را ناامن تشخیص داده است. این موضوع با توجه به محبوبیت و تعداد بالای کاربران این اپلیکیشن نگران کننده است. این که آیا موبوگرام و دیگر اپلیکیشن های ایرانی تلگرام که میلیون ها کاربر داشته اند حقیقتا ناامن و جاسوس بوده اند و آیا اطلاعات میلیونها کاربر ایرانی توسط این اپلیکیشن ها سرقت شده است؟

با این وضعیت مشخص نیست که چند روز دیگر نوبت به کدام اپلیکیشن ایرانی تلگرام می رسد که از گوگل پلی حذف شود. بنابراین امکان دارد که در آینده گوگل پلی دیگر اپلیکیشن های غیررسمی تلگرام که در ایران فعالیت می کنند را نیز حذف نماید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)