مدیر تلگرام: موبوگرام ناامن است؛ از آن استفاده نکنید!
موبایل

مدیر تلگرام: موبوگرام ناامن است؛ از آن استفاده نکنید!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

یکی از نسخه های غیررسمی تلگرام که برای کاربران ایرانی بسیار جذاب می باشد موبوگرام است. این پوسته غیررسمی تلگرام که بسیار هم پرطرفدار می باشد از نظر مدیر تلگرام ناامن می باشد. اگر تا کنون از موبوگرام استفاده می کردید بهتر است بدانید که اخیرا مدیر تلگرام این اپلیکیشن را ناامن و فاقد امنیت دانسته و به کاربران توصیه کرده که از آن استفاده نکنند.

این اظهار نظر پاول دورف (مدیر تلگرام) با سوال یک کاربر ایرانی در توییتر و در مورد حذف قسمت پروکسی در تلگرام های غیر رسمی (موبوگرام، آی گرام، تلگرام فارسی و ...) آغاز شد و دورف در پاسخ به این سوال چنین واکنش نشان داد:

موبوگرام یک شاخه منسوخ و نا امن تلگرام از ایران است. استفاده از آن را توصیه نمی کنم.

دورف در این توییت خود موبوگرام را ناامن و قدیمی دانسته در حالی که موبوگرام یکی از برترین نسخه های غیررسمی تلگرام بوده و دارای چند میلیون کاربر ایرانی می باشد. همچنین بروزرسانی های این اپلیکیشن به طور مداوم و به صورت دوره ای انجام می شود. مدیر تلگرام در ادامه پاسخ خود به این کاربر و در واکنش به این که علاوه بر موبوگرام تلگرام های غیررسمی دیگری نیز توسط ایرانی ها ساخته شده که قابلیت هایی همچون حالت روح را دارد گفت:

این اپلیکیشن ها باید به زودی قابلیت هایی مثل حالت روح را حذف کنند، چرا که این قابلیت ها رفتارهای متعارف و حریم خصوصی را نقض می کنند.

دورف در ادامه اعلام کرد که تلگرام در آینده ای نزدیک قوانین جدیدی در جهت فعالیت نسخه های غیررسمی تلگرام ارائه خواهد کرد و در صورتی که آنها به این قوانین توجه نکنند تلگرام جهت حفاظت حریم خصوصی کاربران وارد عمل شده فعالیت آنها را قطع خواهد کرد. با توجه به اظهارات صریح مدیر تلگرام باید دید که پاسخ سازندگان این نسخه های غیررسمی چیست.

امنیت پایین نسخه های غیررسمی تلگرام

پس از این اظهار نظر های مدیر تلگرام در خصوص ناامن بودن اپلیکیشن موبوگرام، گروه هانیستا، سازنده برنامه موبوگرام چنین واکنش نشان داد:

«این یک سوء تفاهم است که بوجود آمده و تنظیمات پروکسی در موبوگرام حذف نشده  همچون تلگرام در بخش تنظیمات موجود می باشد. علاوه بر این مدیر عامل تلگرام به طور قاطع موبوگرام را ناامن ندانسته بلکه آن را به طور بالقوه ناامن خوانده است. علتش هم این است که موبوگرام نسخه غیررسمی تلگرام بوده و توسط توسعه دهندگان ایرانی طراحی شده است. همچنین به نظر می رسد مدیر تلگرام از نسخه های قدیمی موبوگرام استفاده می کند زیرا آن را خیلی قدیمی و منسوخ خطاب کرده است. در حالی که موبوگرام به طور مداوم بروزرسانی شده و با تلگرام آپدیت می شود.»

در خصوص صحبت های دورف در خصوص عدم استفاده از نسخه های کپی برداری شده و قدیمی تلگرام باید گفت که نظر مدیر تلگرام این است که چنین نسخه هایی ممکن است تحت نظر دولت ها بوده و اطلاعات آنها توسط آن دولت سرقت شود. اما خارج از این موضوع بهتر است از نسخه اصلی تلگرام استفاده نمایید. زیرا همیشه نظر کارشناسان امنیتی بر این است که استفاده از نسخه های غیررسمی برنامه ها ممکن است حریم خصوصی شما را نقض کرده و اطلاعات شما را افشا کند.

در این مورد نیز نظرات بسیاری در خصوص جاسوسی نسخه های غیررسمی تلگرام مطرح شده است که باعث می شود نگرانی هایی در مورد استفاده از آنها بوجود آید. بنابراین بهتر است از نسخه اصلی تلگرام که امنیت بالاتری نسبت به نسخه های غیررسمی آن دارد استفاد شود.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)