آیا اپلیکیشن واتس اپ امنیت دارد؟
شبکه و امنیت

آیا اپلیکیشن واتس اپ امنیت دارد؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

واتس اپ (WhatsApp) پیام رسان محبوب و معرفی که با استقبال بسیاری از کاربران مواجه شده دارای مشکلات امنیتی است که اخیرا بروز پیدا کرده است. به تازگی اخباری منتشر شده که نشان دهنده وجود مشکلات امنیتی در اپلیکیشن پیام‌رسان واتس‌اپ می باشد و امنیت این پیام رسان را زیر سوال برده است. 

واتس اپ یکی از محبوب‌ترین پیام‌رسان‌های دنیا می باشد که از سراسر دنیا کاربران زیادی را به خود اختصاص داده است و همین باعث شده واتس اپ بزرگترین پیام رسان دنیا شناخته شود. اپلیکیشن این پیام رسان برای تمام سیستم عامل ها نسخه مخصوص ارائه داده است و همه این موارد باعث شده واتس اپ در سال ۲۰۱۶ پرکاربردترین پیام رسان دنیا شناخته شود.

اپلیکیشن واتس اپ جهت حفظ حریم خصوصی از قابلیت رمزنگاری پیشرفته (End-to-end encryptio) و پروتکل‌های مخصوص استفاده می کند. واتس‌اپ ضریب امنیتی بسیار بالایی دارد و این موضوع از آن جهت است که مکالمات کاربران و اطلاعات مبادله شده در این پیام رسان رمزنگاری شده بوده و به طور کامل محافظت می شود و عملا امکان رصد و پیگیری کاربران توسط سازمان ها وجود ندارد.

اما این پیام رسان رمزنگاری شده و امن اخیرا با یک جنجال در فضای مجازی مواجه شده است که توسط یکی از کاربران به راه افتاده است. اخیرا یکی از کاربران WhatsApp در شبکه اجتماعی خود پیامی منتشر کرده که باعث شده امنیت این پیام معروف را به چالش کشیده و توجه بسیاری از کاربران را نیز به خود جلب نماید.

امنیت پایین پیام رسان معروف WhatsApp

این اتفاق باعث شده کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری و اینترنت جهت پاسخ به سوالات کاربران در خصوص امنیت واتس اپ این پیام رسان را تحت نظر گرفته و امنیت آن را با تحلیل و بررسی های خود بسنجند. طی این تحلیل ها وضعیت امنیتی واتس اپ در ذخیره سازی پیام‌های تبادل شده بین کاربران بررسی شده تا نتایج قابل قبولی بدست آمده و در اختیار عموم کاربران قرار گیرد.

اما جالب است بدانید که کاربران جنجالی که واتس‌اپ را به چالش کشیده مسئله جدیدی را در خصوص این پیام رسان مطرح کرده است که تا پیش از این وجود نداشته است.

امنیت پایین پیام رسان واتس اپ

این کاربر در پیام خود گفته که هنگام تعویض شماره تماس خود در واتس اپ و ایجاد حساب کاربری جدید به وسیله گوشی هوشمند با پیام های ناشناخته ای مواجه می شود که ناشناس بوده و مربوط به مخاطبانش نمی باشند.

این کاربر در ادامه توضیح می دهد که:

این مساله ذهن مرا خیلی درگیر کرده بود و در نهایت مرا بر آن این موضوع را رسانه‌ای کنم و از این طریق بتوانم کارشناسان امنیت سایبری و متخصصین این حوزه را از این مشکل مطلع نمایم تا در صورت وجود باگ امنیتی یا آسیب پذیری و یا حفره امنیتی آن را پیدا کرده و حل نمایند تا باعث از دست رفتن اطلاعات کاربران و نقض حریم خصوصی آنها نشود.

حالا همانطور که این کاربر انتظار داشته رسانه‌ای شدن موضوع باعث جنجالی شدن آن شده و توجه بسیاری از متخصصین سایبری را به آن معطوف کرده است. این کاربر با یک پیام خود توانسته بزرگترین پیام رسان دنیا که ادعای امنیت اطلاعات و حریم خصوصی را داشته به چالش کشیده و سازندگان آن را مجبور به رفع مشکل و ارائه پاسخ به کاربران کرده است.

نقض حریم خصوصی کاربران توسط واتس اپ

بسیاری از کارشناسان حوزه سایبری نظر دارند که واتس اپ تا پیش از این بعنوان امن ترین پیام رسان در دنیا شناخته می شد اما همین آسیب پذیری کشف شده توسط یک کاربر ضعف امنیتی این پیام رسان را نشان داده و احتمالا علاوه بر نقض حریم خصوصی بسیاری از کاربران اطلاعات آنها را نیز در دسترس هکرها قرار داده است.

شرکت فیس‌بوک از سال ۲۰۱۴ میلادی مالک واتس‌اپ شده و تا کنون با افزودن قابلیت‌های جدید تلاش کرده کاربران این پیام رسان را افزایش داده و کاربران بیشتری را طرفدار این پیام رسان نماید. در همین راستا فیس بوک توانسته کاربران بسیاری را جذف واتس اپ نماید که این تعداد این کاربران در سال ۲۰۱۸ حدود ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون کاربر فعال در ماه بوده است. این در حالیست که تلگرام پیام رسان محبوب ایرانی ها تنها ۲۰۰ میلیون کاربر فعال در ماه داشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)