جایگزین های ایرانی اپ استور را بشناسید
موبایل

جایگزین های ایرانی اپ استور را بشناسید

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

مدتی می شود که شرکت اپل دسترسی کاربران ایرانی به فروشگاه خود اپ استور را محدود کرده و دیگر امکان استفاده از خدمات اپ استور و دانلود اپلیکینش های ایرانی iOS برای کاربران وجود ندارد. به همین دلیل ما قصد داریم جایگزین های ایرانی اپ استور اپل را به شما معرفی کنیم تا بتوانید اپلیکیشن های iOS مورد نظر خود را از طریق این مارکت های ایرانی دانلود نمایید.

چندی پیش بود که شرکت اپل استفاده از خدمات اپ استور به دلیل تحریم ها برای کاربران ایرانی ممنوع کرد و در همین راستا دسترسی کاربران به اپلیکیشن های ایرانی موجود در اپ استور محدود مسدود شد. از دریافت خدمات اپ استور محروم شدند. این اتفاق به دنبال محدودیت اپل روی «گواهی‌های توسعه‌دهنده سازمانی» ایجاد شود و به موجب آن اپلیکیشن‌هایی که خارج از فروشگاه رسمی اپل، اپ استور دانلود شده باشند، مسدود شده اند.

البته این محدودیت اپ استور برای ایرانی ها  اولین بار نیست که رخ داده و پیش از این نیز مشکلات متعددی برای این دسته از کاربران شرکت اپل ایجاد شده بود. البته مشکل فوق تنها برای کاربران ایرانی نبوده و بسیاری از کاربران محصولات اپل که از گواهی توسعه‌دهندگان سازمانی استفاده می کردند هشدار دریافت کرده اند که در نهایت این هشدارها منجر به حذف اپلیکیشن آنها از اپ استور شد. در این راستا اپلیکیشن‌های محبوب و معروف ایرانی همچون آپ، اسنپ، تپ سی، ریحون، همراه من و ... و بسیاری از اپلیکیشن های بانکداری همراه همگی مسدود شده و از کار افتادند.

محدودیت اپ استور برای اپلیکیشن های ایرانی چه علتی دارد؟

شرکت اپل برای گوشی های خود سیستم عامل اختصاصی طراحی کرده و مدعی است که این سیستم عامل امنیت بالایی دارد. به همین دلیل دانلود و نصب اپلیکیشن های آن نیز قانون مند می باشد. یک تفاوت عمده در پلتفرم iOS و اندروید این است که اپلیکیشن‌های این iOS تنها از طریق اپ استور (فروشگاه رسمی اپل) قابل دانلود و نصب می باشد. در این میان اپل به اپلیکیشن های غیرعمومی که تنها برای مصارف داخلی یک شرکت و استفاده توسط کاربران آن طراحی می شود مجوتی تحت عنوان گواهی‌ توسعه‌دهنده سازمانی (Enterprise Developer Certificates) صادر می کند تا این نوع برنامه ها بتوانند بدون مشکل توسط شرکتها منتشر شوند.

محدودیت اپ استور برای اپلیکیشن های ایرانی

این مجوز باعث شد توسعه دهندگانی که مجوز انتشار برنامه در اپ استور را نداشتند از فرصت استفاده کرده و اپلیکیشن های خود را با استفاده از گواهی توسعه دهنده سازمانی یا همان اینترپرایز منتشر نمایند. توسعه دهندگان زیادی از کشورهای مختلف دنیا نظیر چین از این گواهی استفاده می کردند که توسعه دهندگان ایرانی نیز جزء آنها بودند. در حقیقت این اقدام برنامه نویسان ایرانی از سال ۹۶ و پس از حذف همه اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور رخ دارد. در شهریور این سال شرکت اپل به بهانه تحریم، تمام اپلیکیشن های ایرانی موجود در اپ استور را حذف نمود و پس از آن توسعه‌دهندگان این اپلیکیشن‌ها برای دور زدن تحریم اپل از گواهی توسعه‌دهنده سازمانی استفاده کردند.

این اقدام ابتدا توسط چینی ها و روسی ها انجام شد و پس از آن بسیاری از توسعه دهندگان دنیا به استفاده از این روش روی آوردند. این روش باعث شده بود که توسعه دهندگان بتوانند به راحتی اپلیکیشن های کرک شده یا دارای محتوای نامناسب را در اختیار جمع زیادی از کاربران قرار دهند. طبق قوانین شرکت اپل این اقدام غیرقانونی بوده و این شرکت پس از هشدارهای متعدد در نهایت اقدام به حذف این نوع اپلیکیشن ها از فروشگاه رسمی خود نمود. 

روشهای جایگزین برای دانلود اپلیکیشن های آیفون

پیش از این شرکت اپل در زمان های مختلف محدودیت های گوناگونی را برای کاربران ایرانی اعمال می کرد و و این کاربران هر بار شاهد مشکل جدیدی بودند. به همین دلیل برخی استارتاپ های ایرانی به فکر راه اندازی مارکت های ایرانی اپلیکیشن های iOS افتاده بودند تا زمانی که اپل به طور کلی کاربران ایرانی را تحریم کند تا حدودی مشکلات را حل کرده و جایگزین آن باشد. این اقدام برای این بود که در زمان تحریم اپ استور کاربران آیفون بتوانند بدون مشکل اپلیکیشن های مورد نیاز خود را دانلود و نصب نمایند.

اقدامات استارتاپ های ایرانی در جهت بی اثر کردن تحریم های اپل از چند سال پیش شروع شد و در نهایت باعث ایجاد چندین اپ استور ایرانی در کشور شد. در حقیقت همین محدودیت های اپل بود که باعث شد فروشگاه ایرانی اپلیکیشن های آیفون راه اندازی شده و در این برهه از زمان که امکان استفاده از App Store وجود ندارد جایگزین های مناسبی برای آن باشند. بنابراین با وجود محدودیت و ممنوعیت اعمال شده توسط اپ استور می توان برخی از خدمات آن را از طریق مارکت های ایرانی جایگزین آن بدست آورد. در ادامه چند مورد از جایگزین های اپ استور را به شما معرفی می‌کنیم.

- سیب اپ

اولین جایگزین اپ استور اپل که در حقیقت نوعی اپ استور ایرانی می باشد سیب اپ است. همانطور که از نامش هم مشخص است این سایت در حوزه اپلیکیشن های اپل فعالیت می کند. مارکت ایرانی سیب اپ از سال ۹۳ فعالیت خود را آغاز کرد و از همان ابتدا اپلیکیشن های مخصوص سیستم عامل آی او اس iOS را برای کاربران منتشر می کرد. آغاز کرده است. کاربر ایرانی با نصب برنامه سیب اپ در گوشی خود می توانند به بیش از ۱۰ هزار اپلیکیشن مخصوص iOS دسترسی پیدا کنند.

مارکت ایرانی سیب اپ

برای دانلود اپلیکیشن از سیب اپ نیازی به داشتن اپل آیدی و گیفت کارت ندارید و هیچگونه محدودیت اعمال شده از سوی اپل روی سیب اپ اثرگذار نمی باشد. بسیاری از برنامه های موجود در سیب اپ رایگان هستند و برای دانلود چنین برنامه هایی نیاز به ثبت نام در سامانه ندارد. تنها جهت دانلود برنامه های غیررایگان و پولی لازم است در سیب اپ ثبت نام کرده و فرایند پرداخت را انجام دهید.

سیب اپ اپلیکیشینی ایرانی و به زبان فارسی می باشد که جهت مقابله با تحریم های اپ استور طراحی شده است. اپلیکیشن های ایرانی و بسیاری از برنامه‌های حذف شده از اپ استور اپل نیز در سیب اپ وجود دارد. علاوه بر این‌ها برخی از برنامه های مود شده نیز در آن بارگزاری شده اند که به هیچ عنوان در استور رسمی اپل نیز پیدا نمی شوند. بنابراین با استفاده از سیب اپ می توانید نیاز خود به اپ استور را رفع کرده و دیگر نیازی به استفاده از اپ استور نداشته باشید.

برای دانلود برنامه سیب اپ می‌توانید وارد وب سایت سیب اپ شده و اپلیکیشن آن را به صورت رایگان دانلود نمایید.

- سیبچه

سیبچه دیگر جایگزین اپ استور می باشد که کاملا ایرانی است و اپلیکیشن های ایرانی iOS نیز در آن وجود دارند. در این فروشگاه اپلیکیشن های iOS که نسخه ایرانی اپ استور می باشد همچون مارکت رسمی اپل می توانید به تعداد زیادی اپلیکیشن iOS دسترسی پیدا کرده و آنها را دانلود کرده و نصب نمایید.

فروشگاه اپلیکیشن های IOS سیبچه

بسیاری از اپلیکیشن های سیبچه رایگان هستند و شما کاربر می تواند آنها را بدون صرف هزینه دانلود نماید. هر نوع برنامه ای مورد نیاز کاربران که در اپ استور وجود داشته باشد در سیبچه نیز پیدا می شود. ویژگی مثبت سیبچه و دیگر مارکت های ایرانی اپل عدم نیاز به اپ استور و بی اثر کردن محدودیت های اپل می باشد..

اپ استور ایرانی سیبچه برای کاربران فارسی زبان ساخته شده تا نیازی به اپ استور اپل نداشته باشند. در این فروشگاه بیش از ۱۸ هزار برنامه iOS وجود دارد که کاربران می توانند بودن ارتباط با اپ استور آنها را دانلود کنند.

برای دانلود برنامه سیبچه می‌توانید وارد وب سایت سیبچه شده و اپلیکیشن آن را به صورت رایگان دانلود نمایید.

- آی تیپس

هدف از راه اندازی آی تیپس دور زدن تحریم های شرکت اپل و رفع محدودیت های انتشار و توسعه اپلیکیشن های iOS برای توسعه دهندگان ایرانی بوده است. علاوه بر این آی تیپس به عنوان یکی از مارکت های ایرانی اپل محیطی امن و دارای محتوای سالم را برای کاربران ایرانی فراهم کرده است.

آی تیپس؛ جایگزین ایرانی اپ استور

در آی تیپس هزاران برنامه و بازی آیفون و آیپد تنها در دسترس کاربر ایرانی قرار می گیرد و این کاربران می توانند بدون داشتن محدودیت اپ های موجود در آی تیپس را دانلود کنند. آی تیپس متاثر از هیچ یک از محدودیت های شرکت اپل نمی شود و کاربران ایرانی بدون مشکل می توانند از آن استفاده کنند.

برای دانلود برنامه آی تیپس می توانید وارد وب سایت آی تیپس شده و اپلیکیشن آن را به صورت رایگان دانلود نمایید.

- اپ استور ایرانی

اپ استور ایرانی نسخه ایرانی و فارسی اپ استور می باشد که توسط توسعه دهندگان ایرانی طراحی و ساخته شده است. این استور ایرانی هزاران بازی و اپلیکیشن iOS را در اختیار کاربران گوشی های اپل (آیفون و آیپد) قرار می دهد و کاربران می توانند بودن صرف هزینه و به صورت رایگان آنها را دانلود نمایند. در اپ استور ایرانی کاربران هیچ نیازی به خرید اپل آی دی و گیفت کارت ندارند و دانلود برنامه از این مارکت ایرانی به آسانی قابل انجام است.

اپ استور ایرانی

در اپ استور ایرانی هر نوع برنامه iOS پیدا می شود و کاربران می توانند علاوه بر دانلود اپلیکیشن های ایرانی حذف شده از اپل استور بسیاری از برنامه‌های معروف و محبوب خارجی ینز در آن وجود دارد که کاربران می تواند آنها را دانلود کنند. استفاده از اپ استور ایرانی کاملا رایگان بوده و نیاز به پرداخت حق اشتراک نمی باشد. هر نوع دستگاه‌ iOS می تواند اپ استور ایرانی را نصب کرده و از هزاران اپلیکیشن موجود در آن استفاده کند.

برای دانلود برنامه اپ استور ایرانی لازم است وارد وب سایت اپ استور ایرانی شده و پس از وارد کردن شماره تلفن و دریافت پیامک آن را به صورت رایگان دانلود نمایید.

- نصاب

حتما می دانید که کاربران اندروید به راحتی می‌توانند اپلیکیشن‌های اندرویدی خود را که پسوند apk دارند از منابع مختلف دانلود کرده و روی دستگاه نصب کنند. در iOS اما وضعیت چنین نیست و عملا امکان انجام این کار وجود ندارد. کاربران iOS بدون استفاده از اپ استور نمی توانند اپلیکیشن های مورد نظر خود با فرمت IPA را دانلود کرده و نصب نمایند. در سیستم عامل iOS این امکان تنها از طریق مارکت رسمی اپل (اپ استور) امکان پذیر می باشد.

نصاب؛ نصب اپلیکیشن های ایرانی اپ استور

نصاب با هدف دور زدن تحریم و اعمال محدودیت های اپل راه اندازی شده است و به همین جهت این مشکل را حل کرده و کاربران با استفاده از آن می توانند به راحتی فایل‌های IPA را  روی سیستم عامل iOS خود نصب کنند. تنها لازم است اپلیکیشن نصبی IPA را وارد برنامه نصاب کنید تا آن را برای شما نصب کند.

علاوه بر این امکان بخشی به نام ویترین نیز دارد که در آن اپ های معروف و مورد نیاز را در اختیار کاربران قرار می دهد تا در صورت نیاز آنها را نصب کند. نصاب رایگان نیست و برای استفاده از آن باید مبلغی را به عنوان حق اشتراک پرداخت کنید.

برای دانلود برنامه نصاب می توانید وارد وب سایت نصاب شده و اپلیکیشن آن را دانلود نمایید.

وب اپلیکیشن؛ روشی مناسب برای دور زدن تحریم های اپل

در عین حال که نسخه های مختلفی از اپ استور ایرانی راه اندازی شده است، نسخه وب اپلیکیشن نیز می تواند بسیار مفید واقع شود. پس از ایجاد محدودیت توسط اپل، بسیاری از توسعه دهندگان اپلیکیشن های معروف نظیر اسنپ، برای رفع محدودیت اقدام به راه اندازی وب اپلکیشن کردند. نسخه وب یا وب اپلیکیشن نسخه از اپلیکیشن موبایل است که از طریق وب سایت و مرورگر وب در اختیار کاربر قرار می گیرد. این نسخه گرچه تمام قابلیت های اپلیکیشن را ارائه نمی دهد اما قابلیت های اصلی برنامه در این نسخه ایجاد شده و می تواند جایگزینی مناسب در چنین زمان هایی باشد.

استفاده از نسخه وب برنامه ها برای بسیاری از کاربران سخت است. چراکه باید مرورگر را باز کنند و پس از نوشدن آدرس نسبتا طولانی سایت، منتشر بارگذاری نه چندان سریع صفحه باشند. این مشکل را می توان با یک ترفند ساده تا حدودی حل کرد. برای حل مشکل باید از نسخه وب برنامه یک میانبر در صفحه اصلی گوشی خود ایجاد نمایید. شرکت اسنپ نیز برای حل مشکل اسنپ در گوشی های آیفون این روش را پیشنهاد دارد. البته باید توجه داشت که برای انجام این کار تنها باید از مرورگر پیش‌فرض iOS یعنی مرورگر سافاری (Safari) استفاده کنید.

برگرفته از: رسانه کلیک

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴.۷ از ۵ از مجموع ۶ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۱)

سارا بیانی

فقط سیب ایرانی که مجانیه، بقیه مفت نمی ارزند

۳ روز پیش