کدهای دستوری USSD موبایل حذف نمی‌شود
موبایل

کدهای دستوری USSD موبایل حذف نمی‌شود

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

چندی پیش بانک مرکزی تصمیم به قطع کدهای دستوری USSD تلفن همراه (ستاره مربع) گرفت و علت این کار را ناامن بودن این کدها بیان کرد. پس از آن جمعی از نمایندگان مجلس با این تصمیم بانک مرکزی مخالفت کرده و در نهایت از کار افتادن کدهای دستوری USSD را منتفی کردند. بنابراین دیگر کدهای ستاره مربع (*#) از کار نخواهد افتاد و همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.

در همین رابطه رئیس کارگروه ارتباطات مجلس اظهار داشته که مجلس جهت حل این مشکل به بررسی طرح لغو فعالیت کدهای USSD موبایل پرداخت و پس از بررسی همه جانبه به این نتیجه رسید که این کدهای دستوری همچنان به فعالیت خود ادامه داده و سرویس کدهای USSD حذف نشود.

پیگیری های مختلفی جهت جلوگیری از قطع کدهای دستوری USSD تلفن همراه (ستاره مربع) انجام شده و تلاش شده تا بانک مرکزی از این تصمیم خود منصرف شود. طی جلسه های انجام شده با بانک مرکزی، این موضوع پیگیری شده و امیدواریم در جلسه آخر تصمیم نهایی نیز گرفته شده و کدهای USSD موبایل به فعالیت خود ادامه دهند.

باید توجه داشت که این کدها بخش وسیعی از فعالیت های بانکی و مالی کشور را انجام می دهند و با از کار افتادن آنها این بخش ها با مشکل مواجه می شوند. علاوه بر این سهولت دسترسی به آنها نیز نکته مهمی است که دیگر ابزارهای ارتباطی چنین ویژگی را ندارند.

رئیس کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان بخش ارتباطات مجلس پس از بازدید از بانک مرکزی و انجام نشست های مختلف تصمیم نهایی در خصوص فعالیت یا عدم فعالیت کدهای USSD را گرفته و در مورد تعیین تکلیف کدهای USSD به نتیجه رسیده ایم.

ادامه فعالیت کدهای USSD موبایل

مجلس و نمایندگان کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات به هیچ وجه موافق حذف سرویس USSD از شبکه های موبایل نیستند اما بانک مرکزی بر این موضوع اصرار دارد. اما خوشبختانه با تلاش های ما حذف کدهای دستوری موبایل منتفی شده و دیگر شاهد از کار افتادن کدهای ستاره مربع نخواهیم بود.

کد USSD تلفن همراه

طبق آمار بدست آمده سرویس USSD فعالیت گسترده ای در کشور دارد و بسیاری از عملیات های مالی از این طریق انجام می شود. بر اساس این آمار مشخص شده کدهای دستوری بطور روزانه ۷۰ میلیون تراکنش به همراه دارند که چیزی حدود ۴۰ میلیون کاربر این تراکنش ها را ایجاد می کنند که عمدتا مبالغی زیر ۴۰ هزار تومان دارند.

ناامنی؛ علت حذف کدهای دستوری

لازم به ذکر است که بانک مرکزی در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۹۶ ابلاغیه قطع کدهای دستوری تلفن همراه (USSD) را صادر کرده بود که این موضوع با مخالفت نمایندگان مجلس، اپراتورهای تلفن همراه، بانک ها و برخی مردم مواجه شده که در نهایت از این تصمیم صرف نظر کرده و فعالیت کدهای USSD به صورت قبل ادامه دارد. 

علت این تصمیم بانک مرکزی ناامن بودن کدهای USSD و امکان کلاهبرداری از این طریق بوده و بانک مرکزی نظر داشته که در حال حاضر این تکنولوژی قدیمی شده و دیگر کسی از آن استفاده نمی کند. اما به هر حال در کشور ما بسیاری از عملیات های بانکی و فعالیت های اپراتورها از این طریق انجام می شود. پس از انصراف بانک مرکزی از این تصمیم سقف تراکنش های مجاز در این سرویس موبایلی به ۲۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد.

اما نمایندگان مخالف حذف کدهای دستوری موبایل نظر داشتند که بسیاری از کاربران موبایل از خدمات کدهای دستوری استفاده می کنند که اصلی ترین آن پرداخت و شارژ اعتباری سیم کارت می باشد. علاوه بر این مشترکان موبایل در مناطق روستایی با امکانات کم که گوشی هوشمند ندارند نیز می توانند از سرویس مذکور استفاده نمایند. حال آنکه با حذف آن دیگر این امکان برای آنها فراهم نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)