مرورگر مایکروسافت‌ Edge از کروم و فایرفاکس جلو زد!
نرم افزار و سیستم عامل

مرورگر مایکروسافت‌ Edge از کروم و فایرفاکس جلو زد!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

چند سال پیش قبل از انتشار ویندوز ۱۰ و مرورگر آن یعنی اج (Edge) شرکت مایکروسافت تبلیغات گسترده ای روی این ویندوز و مرورگر آن انجام می داد و ادعا داشت مرورگر Edge با موتور اختصاصی EdgeHTML سرعت بالاتری نسبت به کروم خواهد داشت و حتی این برتری چیزی حدود ۱۰۰ درصد خواهد بود. این تبلیغات باعث شده بود همه بی صبرانه منتظر انتشار این مرورگر جدید باشند تا سرعت عملکرد آن را مشاهده کنند و از شر مرورگر قدیمی و کند اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) راحت شوند. با انتشار ویندوز ده و به دنبال آن مرورگر اج کاربران زیادی از این مرورگر جدید استفاده کردند و مایکروسافت تا حدودی توانست وجه بد خود به خاطر اینترنت اکسپلورر را تصحیح کند و رضایت کاربران را با مرورگر اج جلب کند.

از آن زمان مایکروسافت پس از هر بروزرسانی ویندوز ۱۰ که به تبع آن مرورگر اج نیز تغییراتی پیدا می کند سرعت عملکرد Edge را نسبت به دو مرورگر معروف دیگر یعنی گوگل کروم (Google Chrome) و موزیلا فایرفاکس (Mozilla Firefox) تست کرده و منتشر می کند. این بررسی شامل سرعت عملکرد مرورگر در پخش ویدیو و پردازش HTML می باشد که طی این بررسی ها آمار جالبی بدست آمده است.

بررسی سرعت عملکرد مرورگر اج نسبت به رقابا

طی آمار منتشر شده توسط مایکروسافت همواره اج نسبت به کروم و فایرفاکس برتری داشته اما این برتری هر سال کاهش یافته است بطوری که در سال ۲۰۱۶ مرورگر اج نسبت به کروم حدود ۵۰ درصد برتری داشته اما در سال ۲۰۱۷ میلادی این مقدار به حدود ۳۰ درصد کاهش یافته و در نهایت سال ۲۰۱۸ به ۱۵ درصد رسیده است. این روند نزولی اج باعث شد همه تصور کنند که مایکروسافت اج درحال عقب ماندن از کروم می باشد و مروگر معروف شرکت گوگل در حال پیشی گرفتن از مایکروسافت می باشد. اما در کمال ناباوری تست اخیر مایکروسافت مشخص کرد که اینطور نیست و مایکروسافت توانست فاصله خود با گوگل را به ۲۵ درصد افزایش دهد و کارایی مرورگر اج نسبت به کروم مجددا بیشتر شود. در این آمار برتری مایکروسافت اج نسبت به فایرفاکس نیز حدود ۹۰ درصد می باشد.

مرورگر مایکروسافت اج

دیگر برتری مرورگر Edge بهینه سازی مصرف باتری می باشد که مایکروسافت در ویدیو تبلیغاتی نشان داد که میزان مصرف باتری توسط اج نسبت به مرورگرهای کروم و فایرفاکس کمتر می باشد. در این آزمایش مشخص شد که مرورگر Microsoft Edge حدود ۳۰ درصد نسبت به گوگل کروم و ۷۰ درصد نسبت به فایرفاکس مصرف باتری کمتری دارد و در حقیقت مصرف بهینه ای دارد.

پس از این آمار مشخص شد که موتور اختصاصی EdgeHTML حقیقتا نسبت به موتورهای دیگری رندر اچ تی ام ال برتری دارد و مایکروسافت می تواند سرعت آن را باز هم افزایش دهد. به نظر می رسد با این اتفاق دیگر مایکروسافت به دنبال استفاده از موتور رندر مرورگر متن باز کرومیوم نباشد و همین موتور اختصاصی اج را بهبود بخشد.

برتری مایکروسافت اج نسبت به گوگل کروم

اما جدای از این تست مایکروسافت، نظرات دیگری نیز در مورد برتری مرورگر اج بر دیگر مرورگر ها به گوش می رسد که جای تامل دارد. به عنوان مثال طی آزمایشی که اخیرا یکی از شرکتهای امنیتی انجام داده مروگر اج توانسته از حملات فیشینگ بسیاری جلوگیری کند و رتبه بهتری نسبت به کروم و فایرفاکس کسب کند. طی این آزمایش مروگر جدید اج توانسته از حدود ۹۰ درصد حملات فیشینگ و بدافزارها جلوگیری کند و در صدر لیست قرار گیرد و بعد از آن با اختلاف زیادی مرورگر کروم با حدود ۷۰ درصد در رتبه دوم و فایرفاکس با حدود ۶۰ درصد در رتبه سوم این لیست قرار گیرد.

نکته جالب این است که این اولین برتری مایکروسافت نیست و مروگر قبلی مایکروسافت یعنی اینترنت اکسپلورر نیز در این آزمایش سربلند بیرون آمده بود. این شرکت امنیتی قبلا مرورگر اینترنت اکسپلورر را نیز به همین صورت آزمایش کرده بود و نتیجه خوبی از عملکرد آن در مقابل حملات فیشینگ و بدافزارهای اینترنتی بدست آمده بود که برای شرکت مایکروسافت و مروگرهای افتخار آمیز می باشد و می تواند تاثیر خوبی در افزایش کاربران آن داشته باشد.

 به نظر می رسد برتری های اج نسبت به مروگرهای معروف دیگر نظیر گوگل کروم تمامی ندارد و در هر آپدیت ویندوز ۱۰ شاهد بهینه سازی بیشتری توسط مایکروسافت می باشیم که همین موضوع باعث شده رقبت کاربران برای استفاده از اج بیشتر شود و برخی کروم و فایرفاکس را رها کرده و اج را نصب کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)