مایکروسافت آفیس قربانی ۷۰ درصد حملات سایبری
نرم افزار و سیستم عامل

مایکروسافت آفیس قربانی ۷۰ درصد حملات سایبری

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

شرکت امنیتی تولید کننده آنتی ویروس های کسپرسکی (Kaspersky) اخیرا اعلام کرده است که نزدیک به ۷۰ درصد حملات سایبری انجام شده مربوط به مجموعه نرم افزارهای مایکروسافت آفیس می باشد. شرکت امنیتی کسپرسکی ادعا دارد که نرم افزارهای Microsoft Office دارای باگ امنیتی هستند که همین باعث هدف قرار گرفتن آنها توسط هکرها می شود.

در عصر جدید حملات سایبری یکی از دغدغه های توسعه دهندگان به حساب می آید که با گسترش اینترنت و پیشرفت تکنولوژی روشهای جدیدی جهت انجام حمله سایبری ابداع شده است. بدافزار و فایل مخرب یکی از روشهای جدید در انجام حملات سایبری و نفوذ هکرها می باشد که تنها با وجود یک حفره امنیتی یا باگ در نرم افزارها این فرصت برای هکرها و مجرمین سایبری مهیا می شود.

شرکت‌های بزرگ تولید کننده نرم‌افزار همچون مایکروسافت که سازنده مجموعه نرم افزارهای آفیس می باشد دغدغه بسیاری جهت کاهش باگ های نرم افزاری و جلوگیری از حملات سایبری دارند و برای این موضوع تلاش بسیاری انجام می دهند. اما این تلاش ها همیشه هم به نتیجه دلخواه نمی رسد و در نهایت حفره امنیتی به داخل نرم افزار راه پیدا می کند.

وضعیت نرم افزارهای Microsoft Office به این صورت است و به نظر می رسد دارای حفره های امنیتی می باشد. چرا که شرکت امنیتی Kaspersky طبق بررسی های خود در آزمایشگاه نرم افزارها به این نتیجه رسیده است که وجود یک یا چند حفره در نرم افزارهای آفیس باعث شده این مجموعه نرم افزار هدف اصلی هکرها در این روزها باشد.

وجود حفره های امنیتی ساده در آفیس

این شرکت تولید کننده آنتی ویروس در تایید ادعای خود اعلام کرده که نزدیک به ۷۰ درصد حملات بررسی شده به نرم افزارهای آفیس ختم می شود. این بررسی ها در سال ۲۰۱۸ انجام شده است و کسپراسکی به طور دقیق مشخص نکرده که کدام نسخه از آفیس قربانی حملات سایبری بوده است.

باگ امنیتی مایکروسافت آفیس

این شرکت امنیتی برخی از ضعف‌های امنیتی نرم‌افزارهای قربانی حملات هکرها را منتشر کرده که ۶۰ درصد آن مربوط به مایکروسافت آفیس می باشد. اگرچه آمار حمله های انجام شده به نرم افزارهای آفیس زیاد است اما ممکن است این موضوع ناشی از آمار بالای نصب و استفاده از این برنامه باشد.

به علاوه این که آنتی ویروس Windows Defender که ساخته شده توسط مایکروسافت می باشد دارای امنیت بالا و در سطح آنتی ویروس های مطرح دنیا می باشد. همین باعث می شود که این شبهه به وجود آید که چطور سازنده آنتی ویروس قوی ویندوز دیفندر، آفیس را با باگ منتشر می کند؟!

افزایش حملات به Microsoft Office

Kaspersky در ادامه گزارش افزوده است که حملات انجام شده روی Microsoft Office به شدت افزایش یافته و مقدار این حملات نسبت به سال گذشته چهار برابر شده و به نوعی می توان گفت که این حملات ۴۰۰ درصد افزایش داشته است. این افزایش کمیت می توان ناشی از افزایش عمومی تعداد حملات سایبری در سال های اخیر یا افزایش مشکلات امنیتی در نسخه های جدید آفیس باشد.

شرکت کسپرسکی در توضیح باگ های نرم افزاری گفته که هکرها و توسعه‌دهندگان بدافزار همیشه از ساده ترین باگ‌های نرم افزاری برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند. این در حالی است که مایکروسافت بیشترین تعداد این باگ های ساده را داشته است.

نکته جالب در خصوص باگ های مذکور این است که این مشکلات امنیتی در تمام نسخه های نرم افزار ورد (Word) از مجموعه آفیس وجود داشته و همین فرصت مناسب برای هکرها باعث شده تا امکان هک شدن در تمام نسخه های نرم افزار ورد وجود داشته باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)