استفاده Gmail از هوش مصنوعی جهت مسدود کردن اسپم ها
دنیای وب

استفاده Gmail از هوش مصنوعی جهت مسدود کردن اسپم ها

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

سرویس Gmail در بروزرسانی اخیر خود قابلیت امنیتی جدیدی را به جیمیل اضافه کرده است که طی آن هرزنامه ها و پیام های اسپم به وسیله هوش مصنوعی شناسایی و حذف می شوند. این قابلیت جدید از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بهره گیری کرده است و با دقت بالایی هرزنامه ها و ایمیل های خطرناک ارسال شده توسط مجرمین را شناسایی می کند.

شرکت گوگل در نسخه جدید سرویس جیمیل خود ویژگی های جدیدی به آن اضافه کرده است که یکی از آنها استفاده از هوش مصنوعی در بررسی ایمیل ها می باشد. به این صورت که Gmail به کمک سیستم یادگیری ماشین و هوش مصنوعی پیام های اسپم و هرز را شناسایی کرده و حذف می نماید. علاوه بر این کاربر قبل از باز کردن ایمیل های خطرناک و لینک های مشکوک با هشدارهای امنیتی مواجه می شود.

گوگل اعلام کرده که این سیستم که از هوش مصنوعی استفاده می کند دقت بالایی دارد و طی آزمایش ها مشخص شده که سیستم مذکور ایمیل های اسپم و حاوی محتوای فیشینگ را با درصد بالای ۹۹.۹ شناسایی می کند و تنها یک دهم درصد از اینگونه پیام ها از زیر دست این سیستم عبور می کنند. 

در این سامانه هوش مصنوعی ماشین به تدریج با مخاطبان مورد اعتماد شما آشنا شده و آنها را خواهد شناخت. بنابر این در این خصوص مشکلی جهت ارسال و دریافت ایمیل و هشدارهای امنیتی وجود ندارد. پیش از این گفته شد که جیمیل قبل از ارسال پاسخ به ایمیل های مشکوک هشدار امنیتی به کاربر می دهد. لازم به ذکر است که جیمیل تنها سامانه بهره مند از هوش مصنوعی نیست و پیش از این محققان سایبری از هوش مصنوعی در شناسایی حملات سایبری استفاده کرده اند.

تشخیص خودکار ایمیل های اسپم در Gmail

بنابراین اگر بخواهید به ایمیل کاری به شرکت خود ارسال کنید ممکن است در ابتدا با این پیغام هشدار مواجه شوید. اما به تدریج ماشین مخاطبان شما را شناسایی می کند و پس از آن دیگر هنگام ارسال ایمیل به آنها به شما هشدار امنیتی نخواهد داد. 

هوش مصنوعی در جیمیل

گفته شده هدف از راه اندازی این سرویس (تشخیص خودکار ایمیل های اسپم توسط هوش مصنوعی) افزایش امنیت Gmail و حفظ اطلاعات درون آن می باشد. پیش از این نیز جیمیل برای افزایش امنیت کاربران و جلوگیری از حملات سایبری و حملات فیشینگ ارسال فایل JavaScript را در Gmail ممنوع کرد.

یادگیری ماشین در این سرویس جیمیل به این صورت است که و Gmail به تدریج با مخاطبان شما آشنا خواهد شد و بر اساس اطلاعات مشترک کاربران (شما و دیگر کاربران) افراد مورد اعتماد و شناخته شده توسط شما را شناسایی می کند. بنابراین هشدارهای امنیتی نیز از هوش مصنوعی کمک میگیرند و برای ارسال ایمیل به تمام مخاطبان ظاهر نمی شوند.

گوگل گفته هدف اصلی از انتشار این آپدیت و فعالیت هوش مصنوعی در Gmail افزایش امنیت سامانه و حذف اطلاعات کاربران و شرکت های تجاری می باشد تا از این طریق بتوان از سرقت اطلاعات و به دام افتادن کاربران در دام کلاهبرداران اینترنتی جلوگیری شود.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)