بزرگترین افشاگری اطلاعات با انتشار گذرواژه ۷۰۰ میلیون ایمیل در اینترنت
شبکه و امنیت

بزرگترین افشاگری اطلاعات با انتشار گذرواژه ۷۰۰ میلیون ایمیل در اینترنت

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

یک نقص امنیتی ساده باعث شد تعدادی هکر اطلاعات بیش از ۷۰۰ میلیون ایمیل را افشا کنند و آن را در اینترنت منتشر نمایند. گفته شده این اطلاعات شامل گذرواژه ایمیل ها نیز بوده که این موضوع بسیار نگران کننده می باشد.

طی این عملیات خرابکارانه تعداد از هکرهای یکی از گروه های معروف هک به نام دارک وب (Dark Web) اطلاعات بیش از هفتصد میلیون ایمیل به همراه بیش از ۲۰ میلیون رمز ایمیل را هک کرده و سپس روی سایت خود گروه و پس از آن در یکی از انجمن های هکری منتشر کردند و در معرض دید همگان قرار دادند. گفته می شود این اطلاعات افشا شده بر روی یکی از سرویس های ابری قرار گرفته که انجمن هکرها نیز به آن دسترسی دارد. این افشای اطلاعاتی یکی از بزرگترین افشاهای اخیر در فضای مجازی می باشد و آینده اینترنت را تهدید می کند.

خبر انتشار این اطلاعات حساس را یکی از مسئولین امنیت سایبری استرالیا اعلام کرد و تلاش داشت تا بداند هکر ها با چه روشی این اطلاعات را بدست آورده اند. این مقام مسئول تلاش های فراوان جهت یافتن پاسخ به این سوال که چه اطلاعاتی از کاربران ایمیل ها به سرقت رفته و چه کسانی این کار را انجام داده اند انجام داده است. وی بر این باور است که این حجم از نفوذگران این اطلاعات را از چندین پایگاه داده و بصورت شکستن رمز هش (Hash) جمع آوری کرده اند.

چه کسی به ایمیل ها نفوذ کرده است؟

این اطلاعات که در یکی از فضاهای ابری قرار گرفته بود اکنون از روی آن حذف شده است اما احتمال زیادی وجود دارد که چند نفر به این اطلاعات دست یافته اند و اکنون این اطلاعات در دست چند نفر می باشد و ممکن است این اطلاعات به دست دیگران نیز برسد و مجددا در کل اینترنت پخش شود.

لازم به ذکر است که این نوع افشاگری های سایبری قبلا نیز وجود داشته اما تا به حال به این حد نرسیده بود. می توان گفت این افشاگری بزرگترین افشاگری اطلاعات عمومی در تاریخ سایبری جهان می باشد که پس از افشای اطلاعات یاهو رخ داده است. تنها تفاوت این افشاگری با افشای اطلاعات کاربران یاهو این است که در آن مورد اطلاعات اگر چه بسیار زیادتر از این یعنی چیزی در حدود ۳ میلیارد ایمیل بوده است اما اطلاعات در معرض دید عمومی قرار نگرفت.

اهمیت این افشاگری از این جهت است که تمام اطلاعات شخصی و امنیتی افراد در حساب ایمیل آنها قرار دارد و تمام رمزها به ایمیل ارسال می شود و منتشر شدن ایمیل به همراه رمز آن در اینترنت به معنی دسترسی همگانی به این ایمیل ها و اطلاعات شخصی درونشان می باشد. این اولین افشاگری حساب های اینترنتی نبوده و احتمالا آخرین آن هم نباشد و در آینده نیز شاهد چنین افشاگری هایی خواهیم بود.

اما باید توجه داشت که برای جلوگیری از سرقت اطلاعات شخصی در اینترنت لازم است از علاوه بر استفاده از رمزهای قوی، رمز خود را در دوره های کوتاه تغییر دهید تا این نوع افشاگری ها باعث افشای اطلاعات شخصی شما نشود. همچنین تا حد امکان از نگهداری اطلاعات شخصی مانند گذرواژه ها و شماره حساب های بانکی و ... در حساب ایمیل خودداری کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)