تصاحب دامنه هکرهای ایرانی توسط مایکروسافت
شبکه و امنیت

تصاحب دامنه هکرهای ایرانی توسط مایکروسافت

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

هکرهای ایرانی جزء برترین هکرهای جهان هستند و تا به حال حملات مختلفی به شرکتهای مختلف آمریکا و عربستان انجام داده اند. همین امر باعث شده شرکت آمریکایی مایکروسافت که خود نیز جزء قربانیان این حملات بوده جهت مقابله با هکرهای ایرانی تعدادی از دامنه های این هکرها را تصاحب کند.

اخیرا اسنادی بدست آمده که نشان دهنده مقابله مایکروسافت با هکرهای ایرانی می باشد. در این اسناد مشخص شده که شرکت مایکروسافت در ماه های اخیر برای مقابله با هکرهای ایرانی برخی از دامنه های آنها را تصاحب کرده است.

طی این اقدام تلافی جویانه، مایکروسافت پس از طرح شکایت در دادگاه و دریافت حکم توانسته مالکیت ۹۹ دامنه اینترنتی منصوب به هکرهای ایرانی را در اختیار خود گرفته و تصاحب نمایند. دامنه های مذکور متعلق به گروهی از هکرهای ایرانی بود که در سال های اخیر حملاتی به برخی شرکتهای آمریکایی انجام داده بودند. گروه هایی که با عناوین APT35، چارمین کیتن، فسفرس و تیم امنیتی ایجکس شناخته می شوند.

در خصوص فعالیت اصلی این دامنه ها باید گفت که هکرهای مذکور در این دامنه ها حملات فیشینگ انجام می دادند. این هکرها دامنه های خود را با نام هایی شبیه به نام شرکت های بزرگ همچون یاهو و مایکروسافت ثبت کرده بوده و از آن دامنه ها جهت عملیات های فیشینگ و سرقت اطلاعات کاربران استفاده می کردند.

انجام عملیات فیشینگ توسط هکرها

گرچه روش فیشینگ سابقه طولانی دارد و جزء اولین حملات سایبری به حساب می آید. اما همچنان با موفقیت همراه است. برخی از دامنه های هکرهای ایرانی که توسط مایکروسافت تصاحب شده است عبارتند از:

  • outlook-verify.net
  • yahoo-verify.net
  • verification-live.com
  • myaccount-services.net

مایکروسافت درباره این رویداد گفته که به خاطر ماهیت هکری دامنه های مورد نظر نهادهای ثبت کننده دامنه بیشترین همکاری را با ما انجام داده اند و به محض دریافت حکم دادگاه مالکیت تمام آنها را به مایکروسافت انتقال داده اند و آنها را در تملک مایکروسافت قرار داده اند.

مقابله مایکروسافت با هکرهای ایرانی

این روش تصاحب دامنه (شکایت از دادگاه و دریافت حکم) معمولاً توسط شرکت زمانی به کار گرفته می شود که حقوق معنوی یا برند آنها در دامنه ها بکارگرفته شده باشد و به نوعی حقوق معنوی شرکت نقض شده باشد.

مقابله مایکروسافت با هکرهای ایرانی و روسی

اما مایکروسافت این راهکار را جهت مقابله با هکرها بکار گرفته است و چند وقتی می شود که این روش را در برابر هکرها و جهت تصاحب دامنه آنها بکار می برد. در حقیقت مایکروسافت از این روش جهت پیشگیری از حملات سایبری هکرها به این شرکت استفاده می کند.

لازم به ذکر است که این موضوع تنها مربوط به هکرهای ایرانی نبوده است و سال گذشته میلادی نیز مایکروسافت پس از شکایت و دریافت حکمی مشابه توانست ۹۱ دامنه متعلق به هکرهای روسی را به اختیار خود در آورد. گفتنی است که هکرهای روسی و ایرانی جزء برترین هکرهای دنیا به حساب می آیند.

به نظر میرسد این اقدامات مایکروسافت جهت پاسخ به حمله سایبری هکرهای ایرانی به مایکروسافت می باشد. پیش از این چنین اقداماتی (تصاحب دامنه با حکم دادگاه) تنها توسط سازمان های دولتی و امنیت آمریکا و آن هم جهت مقابله با شبکه های بدافزاری استفاده می شد اما مشاهده می شود که حالا دادگاه های آمریکایی چنین حکمی را به شرکت هایی همچون مایکروسافت هم می دهند.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)