افزایش امنیت ویندوز ۱۰ نسبت به نسخه قبلی ویندوز
نرم افزار و سیستم عامل

افزایش امنیت ویندوز ۱۰ نسبت به نسخه قبلی ویندوز

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

ویندوز ۱۰؛ نسخه ای از ویندوز که مایکروسافت تبلیغات فراوانی برای آن انجام داد و تلاش کرد آن را نسبت به نسخه های قبلی ویندوز متفاوت نشان دهد. یکی از این تفاوت ها امنیت است. اخیرا تحقیقاتی انجام شده که مشخص می کند میزان امنیت ویندوز ۱۰ نسبت به نسخه های قبلی به شدت افزایش پیدا کرده و مقاومت این ویندوز در برابر بدافزارها و فایل های مخرب به مقدار چشمگیری افزایش یافته است.

امنیت مولفه مهمی است که در بسیاری از فضاهای دیجیتال نظیر اینترنت، فضای مجازی، شبکه، سیستم عامل، رایانه و گوشی هوشمند مهم تلقی می شود و کاربران نیاز دارند امنیت آنها در این فضاها حفظ شود. در ویندوز ۱۰ اما به نظر می رسد این موضوع به خوبی رعایت شده است و مایکروسافت امنیت ویندوز جدید خود را به مقدار قابل توجهی افزایش داده است.

شرکت مایکروسافت هنگام معرفی ویندوز ۱۰ و در تبلیغات خود این ویندوز را ایمن ترین نسخه سیستم عامل های خود معرفی می کرد و امنیت را یکی از تفاوت های اصلی ویندوز ۱۰ نسبت به نسخه های پیشین ویندوز به حساب می آورد. این شرکت ادعا داشت که نسخه ۱۰ ویندوز کاربران خود را در برابر حملات سایبری مختلف حفظ می نماید. پیش از این این ادعای مایکروسافت تنها در حد یک ادعا باقی مانده بود.

اما با بررسی های انجام شده توسط یک شرکت امنیت این مسئله به خوبی روشن شده است و این ادعای مایکروسافت به واقعیت بدل شده است. در این بررسی ها میزان نفوذ نرم افزارهای مخرب در ویندوز ۱۰ بررسی شده است که به نظر می رسد نتایج خوبی بدست آمده است.

مقاومت ویندوز ۱۰ در برابر بدافزارها

این بررسی ها توسط شرکت آنتی ویروس Webroot انجام شده است و این شرکت میزان کشف ویروس توسط آنتی ویروس های خود را در سیستم عامل های مختلف و نسخه های مختلف ویندوز بررسی کرده است. نتایج این بررسی ها نشان می دهد که به طول میانگین نسخه ۱۰ ویندوز نسبت به نسخه های دیگر تعداد ویروس کمتری داشته است.

در این بررسی ها مشخص شده است که مقدار بدافزارهای کشف شده در ویندوز ۱۰ برابر ۰.۰۴ و در ویندوز هفت این مقدار برابر ۰.۰۸ بوده است. همین آمار نشان دهنده امنیت دو برابری ویندوز ۱۰ نسبت به ویندوز ۷ می باشد.

امنیت ویندوز ۱۰

طبق اسکن های انجام شده توسط این شرکت از تمام فایل هایی که توسط آنتی ویروس به عنوان بدافزار یا ویروس شناسایی شده اند چیزی برابر ۱۵ درصد به ویندوز ۱۰ و مقدار  ۶۵ درصد به ویندوز سون مربوط می شود که همین مقدار نشان دهنده تفاوت جدی در امنیت این دو نسخه از ویندوز می باشد.

امنیت بالای ویندوز ۱۰ نسبت به ویندوز ۷

ین موضوع برای کاربارن عادی ویندوز نیز بسیار مناسب بوده و امنیت آنها را افزایش می دهد. زیرا نرخ بدافزارهای کشف شده در ویندوز ۱۰ برابر ۰.۱۶ می باشد در حالی که در ویندوز ۷ برابر ۰.۰۷ می باشد. نکته جالب این است که ویندوز ۷ یکی از نسخه های محبوب ویندوز برای کاربران می باشد و سهم بالایی از کاربران را به خود اخصاص داده است.

گفته شده طی سال های اخیر سهم کاربران ویندوز ۱۰ از کل پلتفرم ویندوز افزایش داشته است که این افزایش برابر ۷ درصد محاسبه شده و در نتیجه سهم ویندوز ۱۰ از کل کاربران ویندوز  به ۷۲ درصد رسیده است. در حالی که سهم ویندوز ۷ کاهشی جدی داشته و این کاهش به ۱۵ درصد هم رسیده است.

فارغ از تبلیغات گسترده مایکروسافت روی ویندوز ۱۰ به نظر می رسد کاربران ویندوز نیز تفاوت نسخه های ویندوز را متوجه شده اند و برای افزایش امنیت خود از نسخه ۱۰ استفاده نموده اند. مایکروسافت اخیرا گزارشی منتشر کرده که در آن اعلام شده که بیش از نیمی از کاربران سازمانی ویندوز ۱۰ از آنتی ویروس پیش فرض آن یعنی ویندوز دیفندر Windows Defender استفاده می کنند.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)