افزایش ۱۰۰ درصدی بدافزارهای گوگل پلی در سال ۲۰۱۸
موبایل

افزایش ۱۰۰ درصدی بدافزارهای گوگل پلی در سال ۲۰۱۸

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

گوگل هر سال گزارش امنیت و حریم شخص سالیانه را منتشر می کند و در گزارش مربوط به سال ۲۰۱۸ میلادی شواهد حالی از افزایش ۱۰۰ درصدی بدافزارها در این فروشگاه آنلاین می باشد. با توجه به دو برابر شدن تعداد اپلیکیشن های مخرب در Play Store این نگرانی بوجود آمده که این فروشگاه جهانی اپلیکیشن امنیت کاربران را به خطر بیاندازد. با این حال گوگل اعتقاد دارد که امنیت کلی اندروید در حال افزایش می باشد.

بدافزار، کرم، باج افزار و فایل های مخرب در سراسر اینترنت و وب وجود دارند و با کوچکترین اشتباه وارد دستگاه رایانه یا تلفن همراه شما شده و به آن آسیب می رسانند. این بدافزارها خسارات مختلفی نظیر سرقت اطلاعات یا حذف آنها، تغییر تنظیمات دستگاه، از کار انداختن دستگاه و ... را به دستگاه شما وارد می کنند. برای جلوگیری از نفوذ بدافزارها به گوشی همراه خود باید از نصب اپلیکیشن های ناشناخته خودداری نمایید.

اپلیکیشن های بدافزار که گوگل آنها را «اپلیکیشن های بالقوه مخرب» یا «PHA» نام نهاده است در بسیاری از سایت های ارائه اپلیکیشن موبایل وجود دارد که فروشگاه آنلاین گوگل پلی نیز یکی از آنها می باشد. اگرچه اخیرا گوگل خبر از حذف یک میلیون بدافزار از گوگل پلی داد اما به نظر می رسد این حذف تاثیری در رشد بدافزارها نداشته و در آمار پایان سال گوگل نرخ این اپلیکیشن های مخرب افزایش صد درصدی داشته است.

اما طبق این آمار شرکت گوگل سهم دانلود اپلیکیشن های مخرب از گوگل پلی که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۰.۰۲ درصد بوده در سال ۲۰۱۸ به ۰.۰۴ درصد افزایش یافته است. این رشد صد درصدی حاکی از افزایش اپلیکیشن های مخرب در گوگل پلی می باشد. البته گوگل نظر دارد سهم بالایی از این رشد مربوط به کلاه برداری های کلیکی است که توسط برخی اپلیکیشن ها انجام شده است. اگر این گروه را از آمار حذف کنیم نتیجه نشان دهنده کاهش ۳۰ درصدی بدافزارها می باشد.

۲ میلیارد دستگاه اندرویدی در خطر اپ های بدافزاری

باید توجه داشت که حفظ امنیت بیش از ۲ میلیارد دستگاه اندرویدی در کل جهان کار ساده ای نیست که گوگل به آسانی آن را انجام دهد. اما با این حال این شرکت تلاش دارد از طریق سیستم حفاظتی Google Play Protect امنیت فروشگاه آنلاین اپلیکیشن یعنی گوگل پلی را افزایش دهد. این سیستم توانایی بررسی روزانه ۵۰ میلیارد اپلیکیشن را دارد و می تواند سهم بالایی در شناسایی اپلیکیشن های ناامن در گوگل پلی داشته باشد. همچنین در ماه های اخیر تلاش شده با افزودن هوش مصنوعی به این سیستم کاربری آن را بهبود بخشد.

افزایش بدافزارهای Google Play

در ادامه گزارش سالیانه گوگل پلی اعلام شده در سال ۲۰۱۸ میلادی ۰.۴۵ درصد از دستگاه های اندرویدی که از گوگل پلی استفاده کرده اند حداقل یک بار برنامه های بالقوه مخرب یا همان اپلیکیشن های بدافزار را دانلود کرده اند. این مقدار نسبت به سال پیشین آن کاهشی محسوس داشته است. در خصوص اپلیکیشن های مخربی که خارج از فروشگاه های رسمی نظیر گوگل پلی در گوشی کاربران نصب شده اند هم باید گفت که تعداد آنها در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱.۶ میلیارد برنامه بوده است. در این آمار حرفی از مسدودسازی این اپلیکیشن ها به میان نیامده است.

افزایش فعالیت اپلیکیشن های مخرب در Google Play

اگرچه گوگل از افزایش امنیت پلی استور و محافظت از دستگاه های اندرویدی سخن به میان آورده اما حقایقی در خصوص پلتفرم اندروید وجود دارد که قابل توجه است. بدافزارهای اندرویدی متعددی تا به حال توانسته اند با تغییر نام یا استفاده از نام ناشرهای دیگر مجدداً در این فروشگاه ظاهر شوند و به نوعی گوگل را دور بزنند. این در حالی است که گوگل پلی مدتی قبل گفت بیش از ۲۰۰ اپلیکیشن آلوده به تبلیغ افزاری با نام SimBad را در گوگل پلی شناسایی و حذف کرده است. تعداد زیاد کلاهبرداری های مبتنی بر کلیک در گوگل پلی باعث برخی سخن از جاسوسی تمام اپلیکیشن های Play Store به میان آورند.

اما نکته جالب این است که قبل از حذف، برنامه های مذکور ۱۵۰ میلیون دانلود داشته اند. این به معنی آن است که میلیونها کاربر با استفاده از گوگل پلی در خطر سرقت اطلاعات و نقض حریم خصوصی قرار گرفته اند. باید گفت که کلاه برداری های مبتنی بر کلیک گه حدود نیمی از اپلیکیشن های مخرب را تشکیل می دهند. بنابراین در صورت در نظر نگرفتن تمام آنها نیز همچنان تعداد زیادی بدافزار و اپلیکیشن مخرب وجود دارد که به عنوان چالشی بزرگ در مقابل گوگل قرار گرفته است.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)