سرویس کوتاه کننده لینک گوگل متوقف شد!
دنیای وب

سرویس کوتاه کننده لینک گوگل متوقف شد!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

سرویس کوتاه کننده لینک گوگل نزدیک به ۱۰ سال پیش به طور رسمی راه اندازی شد و در ابتدا مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار گرفت. اما رفته رفته نیاز کاربران به خدمات کوتاه کردن لینک کاهش پیدا کرد و همین باعث شد گوگل تصمیم به متوقف کردن کوتاه کننده لینک خود بگیرد. بر همین اساس گوگل اعلام کرد در تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۱۸ (۱۰ فروردین ۱۳۹۸) فعالیت این سرویس و پشتیبانی از آن را به طور رسمی متوقف می کند.

شرکت گوگل در سال ۲۰۰۹ میلادی سرویس کوتاه کننده لینک خود به نشانی Goo.gl را رسما معرفی کرد و علت ایجاد آن را استفاده در گوگل تولبار (Google Toolbar) و فیدبرنر (Feedburner) اعلام نمود. در شروع کار این سرویس با استقبال کاربران مواجه شد و بسیاری از افراد از این سرویس برای کوتاه کردن لینک های طولانی استفاده می کردند. با توجه به این که در زمان معرفی این سرویس لینک بسیاری از سایت ها و صفحات اینترنتی طولانی بوده و استفاده از آنها برای کاربران سخت بوده این نوع سرویس ها برای کاربران بسیار مفید بود.

سرویس کوتاه کننده لینک این قابلیت را داشت آدرس صفحات اینترنتی را که طولانی و بعضا غیرقابل فهم برای انسان بودند را خلاصه کرده و به یک لینک کوتاه تبدیل نماید. استفاده از این سرویس ها جهت سایت لینک کوتاه و انتشار آن در شبکه های اجتماعی و ارسال به دوستان بسیار مفید بود. 

اما در گذر زمان و با توجه به مقوله سئو (SEO) و بهینه سازی سایت بسیاری از وب سایت ها آدرس صفحات خود را اصلاح کرده و از آدرس های کوتاه و خلاصه استفاده کردند. علاوه بر این خیلی از سایت ها سرویس کوتاه کننده لینک را نیز در خود جای دادند. همین امر باعث شد استفاده کاربران از سرویس های کوتاه کننده لینک کاهش یابد و کمتر کسی سراغ کوتاه کردن لینک برود.

پایان کار Goo.gl؛ کوتاه کننده لینک گوگل

بی رونق شدن این سرویس باعث شد گوگل تصمیم به توقف کار کوتاه کننده لینک خود نماید و طی اطلاعیه‌ای از پایان کار آن خبر دهد. البته باید گفت که گوگل از سال گذشته توقف کوتاه کننده لینک خود را آغاز نمود. برای این کار گوگل در ابتدا و در تاریخ ۱۳ آوریل ۲۰۱۸ (۲۴ فروردین ۱۳۹۷) ارائه خدمات را به کاربران فعلی محدود کرد و دیگر کاربران جدید نمی توانستند از این سرویس استفاده کنند.

کوتاه کننده لینک گوگل

پس از آن و با گذشت یک سال از محدود کردن ارائه خدمات در ۳۰ مارس ۲۰۱۸ (۱۰ فروردین ۱۳۹۸) و بر اساس اعلام قبلی خود ارائه خدمات این سرویس را بکلی متوقف کرد. در این صورت دیگر امکان ساخت لینک کوتاه در این سایت وجود ندارد و کاربران باید از سرویس های دیگر شرکتها استفاده کنند. البته لازم به ذکر است که توقف کار Goo.gl تنها برای ساخت لینک کوتاه می باشد و در مورد لینک های کوتاه ساخته شده تفاوتی ایجاد نشده است و این لینک ها همچنان فعال هستند.

باید گفت که این اولین سرویس متوقف شده از گوگل نیست و در کنار آن توقف گوگل پلاس و از کار افتادن گوگل الو نیز وجود دارد. با پایان کار کوتاه کننده لینک گوگل دیگر امکان استفاده از آن وجود ندارد و کاربران به ناچار باید از دیگر سرویس ها استفاده نمایند. گوگل به کاربرانی که تا پیش از این از این سرویس استفاده می کردند پیشنهاد کرده از سرویس های دیگر شرکتها نظیر Bit.ly یا Ow.ly استفاده نمایند.

لیست سرویس های کوتاه کننده لینک خارجی

در ادامه برخی از سرویس های کوتاه کننده لینک خارجی جهت استفاده به جای سرویس گوگل را معرفی می کنیم.

- Bit.ly
- Ow.ly
- Tinyurl.com
- Ouo.io
- Is.gd
- Bit.do
- Soo.gd
- Snip.ly
- Prettylinks.com
- Geni.us

سرویس های کوتاه کننده لینک ایرانی

همچین برخی سرویس های کوتاه کننده لینک ایرانی نیز وجود دارد که می توانید از آنها نیز استفاده کنید. در ادامه این سرویس ها به شما معرفی می شوند.

- yon.ir
- b2n.ir
- l1l.ir
- llink.ir
- air.ir
- fi9.ir 
- plink.ir
- opizo.com

با وجود این که تعداد زیادی سرویس کوتاه کننده لینک ایرانی و خارجی وجود دارد دیگر لزومی ندارد نگران توقف کار سرویس گوگل باشد و به جای آن می توانید از سرویس های جایگزین استفاده کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)