نفوذ به حساب های توییتر توسط هکرها
شبکه و امنیت

نفوذ به حساب های توییتر توسط هکرها

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

هر روز خبرهای جدیدی در مورد هک و سرقت اطلاعات خصوصی کاربران غول های اینترنتی به گوش می رسد که این بار نوبت به توییتر رسید و اطلاعات بسیاری از حساب های کاربری آن توسط هکرهای دائشی به سرقت رفت. توییتر تلاش زیادی برای جلوگیری از این سرقت اطلاعاتی انجام داده اما نتوانسته جلوی هکرها را بگیرد و این نفوذکنندگان داعشی توانسته اند حساب کاربری افراد بسیاری که برخی از آنها دنبال کنندگان بسیاری نیز دارند را در اختیار گرفته و از آن جهت پیشبرد اهداف تروریستی خود استفاده کنند.

در گذشته اخبار هک و نفوذ به شبکه های امنیتی جزء داغ های اخبار به شمار می آمد اما امروزه با توجه به افزایش اخبار هک و انتشار اطلاعات خصوصی شرکتهای بزرگ دیگر اخبار نفوذ و هک توجه کاربران را جلب نمی کند.

دیگر تعداد این نفوذها آنقدر زیاد شده که هر روز خبر جدیدی مبنی بر نفوذ به سایتهای مهم و معروف به گوش می رسد که طی آن اطلاعات هزاران و بعضا میلیونها کاربر به سرقت رفته و در اینترنت پخش می شود. اما در میان شرکتهای بزرگ قربانی هکرها به تازگی نام «توییتر» نیز اضافه شده و هکر ها توانسته اند به سیستم توییتر نفوذ کرده و حساب کاربری برخی افراد را به دست بگیرند.

هک شدن ۵۰ هزار اکانت تویتتر

طی این نفوذ اطلاعاتی نفوذگران داعش توانسته اند حدود ۵۰ هزار اکانت را هک کرده و آن را به دست بگیرند و محتوای مورد نظر و تبلیغی خود را در آن اکانت ها منتشر کنند. این هکرها به حساب های کاربری قدیمی که صاحبانشان از آنها استفاده نمی کرده اند نفوذ کرده اند که در بین آنها برخی از حساب ها از فالوورهای بالایی نیز برخوردار بوده اند.

به نظر می رسد هدف داعش از این کار اشاعه تفکر تروریستی خود بوده و برای این کار می خواسته از توییتر استفاده کند. طی این عملیات نفوذ تعداد زیادی فیلم و عکس در اکانت های هک شده قرار گرفته تا افراد مختلف از سراسر دنیا را تشویق به جذب در داعش نماید. باگ های امنیتی شبکه اجتماعی توییتر این فرصت را به هکرها می دهد تا از این طریق به حساب های کاربران نفوذ پیدا کنند.

هک شدن اکانت توییتر

طبق این خبر هکرها علاوه بر استفاده از اکانت های قدیمی و متروکه، از ایمیل های منقضی شده نیز استفاده کرده اند که علت آن سهولت در نفوذ به سیستم و در دست گرفتن آن بوده است. زیرا حسابهای قدیمی صاحبی ندارند و کسی به دنبال آن نخواهد آمد و با توجه به آن که ایمیل آنها نیز منقضی شده دیگر امکان اطلاع رسانی به صاحب حساب وجود نخواهد داشت.

نقص امنیتی تویتر باعث نفوذ هکرها شده است

پس از انتشار خبر توسط یکی از سازمانهای دیده بان فضای مجازی و اطلاع توییتر از این موضوع حساب های کاربری هک شده مسدود شده و این شرکت طی اعلامیه ای بیان کرد که مشکل به خاطر ایمیل های منقضی و فاقد اعتبار بوده است که در آینده این مشکل حل خواهد شد.

اگرچه توییتر اعلام کرده که تلاش خود را برای محافظت از حسابهای کاربری و اطلاعات خصوصی افراد می کند اما جای سوال دارد که تا به حال توییتر برای این مهم چه اقداماتی انجام داده و چطور چند تروریست داعشی توانسته اند به راحتی به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کنند حال  آنکه این شرکت و دیگر سایتها و شرکتهای بزرگ که اطلاعات خصوصی افراد را در خود جای داده اند ادعای حریم خصوصی و حفظ اطلاعات خصوصی افراد را دارند.

این اولین باری نیست که اطلاعات خصوصی کاربران توسط نفوذگران فاش می شود و احتمالا آخرین آن نیز نخواهد بود و تنها روسیاهی برای شرکتهای بزرگ مدعی «حریم خصوصی» باقی می ماند. چیزی که مهم است توجه به سابقه این شرکتها و نا امن بودن آنها می باشد و برای گریز از چنین خطرهایی بهتر است از قرار دادن اطلاعات شخصی و مهم خود در این سیستم ها خودداری کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)